Відомості про авторів:
Олейнікова Ірина Юріївна, Гомон Лариса Олексіївна
музичний керівник, учитель-логопед
“КЗ ДНЗ (ясла – садок) №145 КТ” КМРДля кого призначений: старший дошкільний вік, логопедична група
Спрямованість змісту: бінарне заняття
“Червона калина – то наша країна!” Бінарне заняття для дітей старшого віку логопедичної групи
Програмовий зміст:
- формувати знання про символ та оберіг українського народу (калину та вінок);
- формувати загальномовленнєві уміння;
- створювати сприятливі умови для опанування лексичним багатством української мови;
- дати знання про те, що калина – лікарська рослина;
- продовжувати вчити описувати предмети, відгадувати загадки, добирати прикметники до іменників і навпаки;
- уточнити і закріпити назви одинадцяти кольорів і відтінків;
- збагачувати дитячий репертуар фольклорним матеріалом;
- залучати до культури минулого свого народу;
- учити передавати на дитячих музичних інструментах характер музики, відтворювати мелодію;
- вправляти у прояві творчого ставлення до виконання практичних завдань (малювання ягід калини, прив’язування кольорових стрічок до вінка);
- розвивати мовлення, мислення, дрібні м’язи рук, музичні здібності;
- виховувати звичку доводити роботу до кінця;
- виховувати патріотичні почуття, шанобливе ставлення до народних традицій;
- прищеплювати любов до рідної мови.
Матеріал та обладнання: глечик з гілками калини, два віночки (один з них на стіні – демонстраційний, зі стрічками), 13 кольорових стрічок, рушники, лави, дитячі музичні інструменти, ємкості з червоною фарбою, заготовки з листям калини за кількістю дітей, вологі серветки, вишиті рушники на стіні, столи, стільчики, кущ калини.
Хід заняття
Звучить мелодія (укр. нар. Пісня «Україна-дивоцвіт»), заходять діти, одягнені в українські народні костюми та оглядають зал.
Логопед: Подивіться, діти, у нас гості, давайте привітаємо їх!
Діти: Добрий день!
Психогімнастика
Посміхнулись радо всім: ви мені, а я вам всім,
Один одному, гостям, посмішка – дарунок вам!
Логопед: Молодці! Сідайте рівненько, поспілкуємось гарненько!
Україна – рідний край!
Поле. Річка. Зелен гай.
Любо стежкою іти –
Тут живемо я і ти!
Діти, в якій країні ми живемо?
Діти: Ми живемо в Україні.
Логопед: Якою мовою ми розмовляємо?
Діти: Ми розмовляємо українською мовою.
Логопед: Давайте згадаємо, які національні символи українського народу ви
знаєте?
Діти: Символи України – верба та калина.
Логопед: Які прислів’я про ці символи ви знаєте?
Діти: «Без верби та калини нема України».
Звучить мелодія («День новий, моя земля»), заходить дівчинка в костюмі калини, тримає кошик з паперовими гілочками калини (аплікація).
Дівчинка-Калина: Друзі, вітаю вас!
Логопед: Хто ти, дівчинка маленька?
Дівчинка-Калина: Українка молоденька.
Логопед: Як тебе звати?
Дівчинка-Калина: Щоб дізнатись, як мене звати, треба загадку відгадати:
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду.
Діти: Калина!
Логопед:Вірно! Це калина. Калина є символом краси, достатку, вірності,
працелюбності. Навесні – вона з запашними квітами, а восени – з
важкими кетягами червоних ягід. Ягоди соковиті, а сік з них цілющий,
кислувато-терпкий. Калиною лікують різні хвороби. Діти, якщо калина
лікує, то яка це рослина?
Діти: Калина – лікарська рослина.
Логопед: Дівчинка-Калина принесла нам гілочки калини з листочками, а ягід
немає. Спробуємо їй допомогти – намалюємо ягоди пальчиками,
вмочуючи їх в червону фарбу.
Звучить мелодія, діти малюють.
По закінченні вологими серветками витирають пальці.
Музичний керівник: Молодці! Гарні кетяги калини ви намалювали. А знаєте, що в
народі люблять калину. З неї роблять лікувальний чай, додають у
хліб, пиріжки, варення, роблять настойки. Калиновим цвітом
прикрашали весільний коровай, а нареченій у вінок вплітали цвіт, або
ягідки калини. В дорогу жінки давали рушники з вишитими кетягами
калини, вважаючи, що цей рушник буде оберігати і простелить
стежину до рідного дому. А ще робили з калини сопілки. Я зараз буду
починати вірш-загадку, а ви продовжуйте:
Ой, стояла у лузі червона …(калина),
Гуляла під нею молода…(дівчина).
А ще хлопчик Іванко під нею…(гуляв),
Вітерець повіяв, гілочку…(зламав).
Підняв Іванко тую…(гілку),
Та зробив собі…(сопілку).
Калина – кущ дуже …(співочий),
Як заграє дударик, кожен співати…(хоче).
Давайте ми про нашу калину заспіваємо і заграємо на музичних
Інструментах.
Діти грають на музичних інструментах
та співають українську народну пісню «Ой, є в лісі калина»
Логопед: Ще в Україні є обереги, які оберігають нас. Таким оберегом є віночок.
Люди раніше вважали, що вінок оберігає, як лікар для тіла. Одягали
його лише незаміжні дівчата і тільки на свята. Давайте розглянемо
віночок. Всі квіти і листочки мають своє значення. Подивіться, є у
ньому і ягоди калини, які означають красу та вірність. А що означає
вплетена у вінок ромашка?
Діти: Ромашка означає кохання.
Логопед: А що означають волошки?
Діти: Волошки означають надію, сподівання.
Логопед: А польовий мак?
Діти: Мак оберігає від нечистої сили.
Логопед: Колоски означають життя, достаток. Який гарний віночок, але чогось у
нього не вистачає…
Діти: Не вистачає стрічок.
Логопед: А ви знаєте, що стрічки різнокольорові не випадково. Кожен колір теж
має своє значення:
- першою посередині завжди в’яжуть світло-коричневу стрічку, символ землі-матінки;
- зліва і справа від неї – дві жовті, символ сонця;
- за ними йдуть з різних сторін зелена світла і зелена темна – символи живої природи, краси і юності;
- потім синя і блакитна – небо та вода;
- жовтогаряча – хліб, з іншого боку – фіолетова, – символ розуму;
- нарешті – малинова, як символ щирості та рожева – багатство і достаток.
- По краях вінка в’язали білі стрічки – символ чистоти.
Під час розповіді діти прив’язують стрічки до віночка.
Музичний керівник: Гарний віночок, яскравий! Пропоную пограти в гру
«Подоляночка». Калинка, вибери лічилкою серед дівчаток
Подоляночку.
Дівчинка-Калина: Попіл-попіл-попільниця.
А де ж наша зозулиця?
Ти, зозуленько, літай,
Кого хочеш, вибирай.
Один, два, три,
Подолянкою будеш ти!
Українська народна гра «Подоляночка»
Логопед: А тепер пограємо в гру «Відгадай слово». Я описую предмет, а ви його
називаєте: сплетений із квітів, з різнокольоровими стрічками.
Діти: Це віночок.
Логопед: Цілюща, червона, соковита, символ України.
Діти: Це калина.
Логопед: А тепер – навпаки, я називаю, а ви описуєте. Віночок який?
Діти:Гарний, красивий, різнокольоровий.
Логопед:Калина яка?
Діти: Червона, соковита, цілюща, корисна.
Логопед:Молодці, добре попрацювали! Згадаємо, з яким символом України ми
сьогодні познайомились?
Діти: Із символом України – калиною.
Логопед:А який оберіг ми розглядали?
Діти: Український оберіг – віночок.
Логопед:Давайте подаруємо намальовані ягоди калини дівчинці Калині, а нашим гостям побажаємо щастя, здоров’я.
Українська народна пісня «Хай в вас і в нас все буде гаразд»
Логопед: Хай горе і біда минають ваш дім!
Щастя і здоров’я бажаємо усім!