Фронтальне заняття:Мова рідна, слово рідне+ навчання елементів грамоти + підготовка руки дитини до письма.(П)
Тема: «Мої враження про літо (складання розповіді з власного досвіду).Звук. Слово (знаходження певного звука у слові)» П.Крапки.»
Мета: вчити складати розповіді з власного досвіду. Дати знання про звуки мовні та немовні, про Слова довгі й короткі. Вчити диференціювати звуки [З],[Ш],знаходити їх у слові, розвивати вміння чути, фонематичний слух, розрізняти звуки навколишньої дійсності.
Обладнання(матеріал): картки із зображенням предметів, зошит, олівці
Хід заняття
- Психогімнастика «Прогулянка на велосипеді»
Мета:диференціювати звуки [З],[Ш]
Вихователь:зараз ми поїдемо кататися на велосипеді. Перевіримо чи добре надуті шини. Слабо надуті, підкачаємо їх насосом:с-с-с(Діти імітуючи насос вимовляють звук с-с-с)
Добре накачали шини, але чуємо повітря шипить. Виявилось, що в шині маленька дірочка, ось повітря і проходить крізь неї. Як виходить повітря із шини?(ш-ш-ш).Заклеїмо дірочку і ще раз накачаємо шини. (с-с-с).Ось тепер можна кататися на велисопеді. Ви пам’ятаєте як повітря виходило із шини?(ш-ш-ш).
Звернути увагу на те, коли дитина накачувала шину,то вимовляла звук «С», то повітря було холодним,язик знаходився внизу,коли виходило повітря ставало теплим,язик знаходився угорі.
- Вправа « Світ звуків»
Вихователь:Навколо себе ми чуємо безліч звуків:шум моря, плескіт води в джерельці, шелест листя, гуркіт грому, стук коліс потяга, шум двигуна автомобіля чи літака.Пригадайте та відтворіть їх голосом.
Шумлять листям дерева… ш-ш-ш
Співають птахи…
Гавкає собака…
Крапає дощ…
— А які звуки може видавати людина? (Чхати, хропіти, сміятися, свистіти, кашляти тощо). Людина не може висловити таким звуками свою думку, тому що ці звуки, сприймаються по різному і їх не можна точно відтворити.
- Гра «Відтвори звук»
Наприклад: плескіт у долоні, звук від удару камертона, барабана, метронома, дзвіночка, стукіт ложечки в склянці води, шуршання цупкого паперу, гра на музичних інструментах
Усе це немовні звуки. За допомогою них слів не побудувати. Але є такі звуки, які може вимовляти людина. Це звуки мовлення. Вони звучать по-різному: [а], [м], [ж], [т], [у]. Якщо мовленнєві звуки стоять один за одним у певному порядку, то може вийти склад або слово
- Бесіда «Що таке слово?»
– Назвіть зображені предмети
Зараз ви промовляли слова. Слова можуть складатися з різної кількості звуків, навіть одного. Наприклад: в, у. Кожне слово обов’язково щось означає. Слова можуть позначати предмети (наприклад: стіл, дощ, сонце) чи їхні якості (наприклад: жовтий, веселий, малий). Також слова можуть позначати дії (наприклад: іти читати, вмиватися).
– Розкажіть про призначення кожного предмета.
5.Фізкультхвилинка
Придумай та виконай відповідні дії.
На зеленому лужку ріс червоний мак.
Ми зібралися всі разом і вітались як…
(бджілки, жабки, дерева, вітер, поїзд)
6. Мовленнєва гра «Мої враження про літо»
Вихователь розповідає своє враження про літо, а потім діти складають розповідь з власного досвіду.
Дидактична гра «Розкажи про літо» (Біля ставка)
7.Дидактична гра «Назви схожі за звучанням слова»
Мета:розвивати фонематичний слух
8. Вправа «Таємничий світ звуків»
Мета: розвивати фонематичний слух; учити чути і виділяти заданий звук на початку, в середині, в кінці слова.
Вихователь вимовляє слова виділяючи інтонацією певний звук, наприклад звук [а] в словах: АААвтобус, чАААшка, ручкААА, пірамідкААА. Діти повинні знайти однаковий звук у словах і визначити його місце в слові.
9.Робота в зошиті «Крапки»
Діти виконують завдання вихователя
10. Підсумок.