вихователь
м.Кам’янське ДНЗ №48
Для кого призначений: старший дошкільний вік, педагогам
Форма проведення: екологічне виховання, мовлення дитини
Інтегроване заняття на тему: “Зустріч в осінньому лісі”
Інтегроване заняття
на тему: «ЗУСТРІЧ В ОСІННЬОМУ ЛІСІ»
з екологічним змістом
для дітей старшого дошкільного віку
Мета: Сприяти розвитку пізнавальної активності дітей, розширювати та збагачувати знання дітей про ліс, використовуючи проектор, показати мешканців лісу, активізувати словниковий запас, вчити підтримувати бесіду та відповідати на запитання, вправляти дітей у визначенні розташування предметів у просторі та вміння орієнтуватися на аркуші паперу; закріпити назви лісових тварин та птахів англійською мовою (a bear, a hare, a fox, a wolf, a squirrel, a mouse, a deer, a woodpecker, an owl), перевірити вміння дітей розуміти питання «What can you see?» та вміння відповідати «I can see…»;
Розвивати увагу, уяву та пам’ть;
Виховувати працелюбність, дружелюбність, шанобливе ставлення до природи, закладати основи екологічної поведінки, збагачувати внутрішній світ дитини позитивними емоціями.
Матеріали і обладнання:
Ноутбук, проектор
слайди (вулкан, пустеля, море, ліс, горобина, дятел, сова)
відео «Осінь в лісі», «Animals for children, forest animals», «Forest Dance», фонограма
«стукіт дятла»;
на кожну дитину осінній листок, шишка, сигнальні картки, роздатковий матеріал до дидактичних ігор «Нагодуй тварин», «Знайди, де живуть тварини»
Хід заняття:
Вихователь: Любі діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Сподіваюсь, що ви раді гостям. Привітайте їх та подаруйте ваші посмішки.
А зараз вся увага на мене.
Сьогодні я запрошую вас до природи. Перед нами різні пейзажі. Поміркуйте, куди нам найкраще відправитися. Поясніть кожну картину і скажіть в якому місті людині буде найкраще.
(Діти розглядають слайди вулкана, пустелі, моря та лісу. Пояснюють та вибирають подорож до осіннього лісу.)
- Скажіть, на чому можна подорожувати?
- Що можна з собою взяти, але чого не можна покласти в рюкзачок?
(дружбу, доброту, любов до природи)
- Яка пора року зараз господарює в нашому краї?
- Давайте помилуємося осінньою красою та заспіваємо пісню.
Відео «Осінь в лісі»
- Яка пора року була до осені?
- Яка пора року настане після осені? А після зими?
- Чому люди говорять «круглий рік?» (відповіді дітей)
Сьогодні до лісу нас перенесуть осінні листочки, але ви повинні сказати про осінь красиві слова.
Осінь (яка?)…
Вправа «Листок візьми, яка осінь назви»
(діти добирають прикметники до слова осінь)
Який гарний букет ми склали. Ось ми і в лісі. Щоб ліс не боявся та пустив нас до себе, скажемо чарівні слова:
«Лісе, лісе, перелісся, перед нами розтупися
І у лісі, і у лузі ми природі вірні друзі»
Бесіда з дітьми про ліс:
- Що таке ліс?
- Як в народі називають ліс? (зелене золото, легені планети, окраса планети)
- Чому так легко дихається у лісі?
- Що спільного мають усі дерева, які ростуть і в лісі, і в садках та в парках?
Чуєте, подув легенький вітерець… у – у – у
Подув сильний вітер… У – У – У
Останні осінні листочки впали на землю, пригадаємо як вони називаються.
Д/гра «З якого дерева листок»
Вихователь пропонує відгадати загадку:
Весною зеленіла,
Влітку загоріла,
Червоні коралі
Восени наділа.
(Горобина)
А ось і горобинка кличе нас, гілочками вітає.
Помилуйтеся горобинкою, яка вона стала красива!
Для кого горобина приготувала свої ягоди?
Одна горобинка впала та засумувала, давайте з нею пограємо:
Рухлива гра «Горобинкa»
Вихователь звертає увагу на кошика, який хтось залишив.
Дивіться, кошик з шишками, хто його нам залишив? (білочка)
Так, кожному з вас білочка передала шишку. Але шишки незвичайні, сьогодні вони хочуть подарувати вам здоров’я.
Зробимо масаж рук.
Діти розказують вірш про шишку і роблять самомасаж.
Вихователь: А зараз прислухайтеся до розмов дерев, як вони шепочуть:
«Невдовзі зима, буде холодно, час спати.»
Не будемо заважати деревам готуватися до зимового сну, підемо далі.
- Діти, а чому у лісі пізньої осені так тихо? (всі звірі готуються до зими)
- А як вони готуються? (відповіді)
Нас вітає один лісовий мешканець, але хто він ви дізнаєтеся, коли задасте питання.
Гра «Хто ти?»
(діти задають питання і дізнаються, що невідома тваринка – це зайчик)
- Що любить їсти зайчик? Давайте пригостимо нашого зайчика капустою
(діти читають склади ЗА – ЗО – ЗУ – ЗИ – ЗЕ – ЗІ)
Йдемо далі.
Ми по лісу йшли та галявину знайшли,
А галявина не проста, а англійська.
Відео «Animals for kids. Forest animals»
What can you see in the forest?
(діти відповідають англійською мовою кого вони бачать:
I can see a fox і т. п.)
А зараз давайте самі перевтілимося у лісових тварин та покажемо хто живе у лісі)
Пісня з імітацією рухів: «Forest dance»
Наші звірята заблукали і не можуть знайти, де вони живуть.
Допоможемо їм.
Д/гра «Де живуть звірята?»
Діти, звірята переплутали їжу.
Д/гра «Нагодуй звіряток»
Що ми побажаємо лісовим мешканцям? (побажання дітей)
Фонограма «Стукіт дятла»
Діти відгадують, що це дятел.
Слайд (дятел)
- Що ви можете сказати про дятла?
Слайд (сова)
- Що ви знаєте про сову?
- Як англійською буде «дятел» (woodpecker), а «сова»? (owl)
- Діти, а сова та дятел це які птахи? (зимуючі)
- Як називають птахів, що відлітають у вирій? (перелітні)
Вихователь пропонує за допомогою сигнальних карток пограти в гру.
Д/гра «Зимуючі та перелітні птахи»
(вихователь називає птахів, якщо пташка перелітна – діти показують зелену картку, якщо зимуюча – червону)
З давніх часів людина пронесла любов до природи, до всього живого.
Наш народ завжди цінував ліс і склав про нього багато прислів’їв.
А які прислів’я про ліс пам’ятаєте ви? (діти розповідають прислів’я)
Мої любі, ми з вами побували в лісі, багато чого побачили, а чи всі знають правила поведінки у лісі?
Гра: «Можна – не можна»
(вихователь називає правила поведінки в природі. Діти плескають в долоні, якщо так робити можна)
В кінці заняття вихователь пропонує взяти один одного за руки, якщо діти вважають, що кожній людині треба піклуватися про природу, про все живе.
- Давайте ось так, як ви дружньо взялися за руки, ми будемо берегти і шанувати нашу матінку – природу.
Природа нам як рідний дім,
Вона усім як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба знати.
Не рви, не знищуй, не руйнуй –
Це заповідь для тебе,
Красу планети не зіпсуй, вона одна під небом!
Додаток
Рухлива гра «Горобинка»
Мета: вправляти у вживанні слів з пестливими суфіксами.
Хід: Діти стоять у колі. Посередині кола – «засмучена горобинка»
Діти йдуть по колу і промовляють:
Горобинко, чом сидиш –
Засмутилась і мовчиш?
Горобинко, уставай –
Собі друга вибирай.
«Горобинка» йде по колу й говорить:
Як добре гуляти –
Собі друга шукати.
А знайшов – зупинись,
І до нього посміхнись.
Горобинка посміхається і називає пестливо ім’я друга.
- Моя подружка …Катруся, мій друг…Іванко
Той, кого вибрала дитина – «горобинка», сідає в коло і гра продовжується.
Гра «Хто ти?»
Запитання дітей:
- Ти людина?
- Ти пташка?
- Ти тварина?
- Ти дика тварина чи домашня?
- У тебе є колючки?
- У тебе є хвостик?
- Твій хвостик довгий чи короткий?
- Якого ти кольору?