Тертишна Мирослава Вікторівна
Вихователь
м. Шостка, днз №2
Інтегроване заняття “Подорож в країну доброти”
Коротка анотація роботи:Конспект заняття включає матеріал зі стимулювання пізнавальної активності в роботі з морфологічною таблицею за методикою ТРВЗ, розвиває креативне мислення та творчу уяву.
Для кого призначений:середня група, для вихователів
Спрямованість змісту: Робота за інноваційною технологією ТРВЗ
Мета:
- вчити виявляти чуйність, доброзичливість, формувати почуття доброти, любові до людей, тварин;
 - стимулювати пізнавальну активність в роботі з морфологічною таблицею, закріплювати вміння аргументувати власні гіпотези, навчити дітей винаходити, придумувати нову тварину, наділяючи її неіснуючими якостями за типовими прийомами фантазування;
 - вправляти в умінні підбирати слова – ознаки та властивості предметів за методом каталогу ТРВЗ;
 - формувати вміння оцінювати добрі і погані вчинки, залучати до декламування прислів’їв про добро і зло;
 - удосконалювати вміння рахувати в межах 5,та позначати кількість предметів відповідною цифрою від 3 до5;
 - продовжувати вчити дітей користуватися олівцями, домальовувати деталі,зафарбовуючи предмет не виходячи за його контур;
 - розвивати у дітей креативне мислення та творчу уяву, уміння уявляти собі те,чого не існує в реальній дійсності;
 - виховувати у дітей приходити на допомогу, прагнення бути добрими,чуйними.
 
Матеріали і обладнання: лист від Всесвітнього Казкаря, відеозапис кліпа казкової країни, уявний транспорт «Повітряна куля», галявина з паперовими квітами, морфологічна таблиця « Чудернацька тваринка », фішки червоного кольору, розрізні картинки тварин, набір іграшок (книга,калейдоскоп, малюнок, пазли, відео мультфільм, м’ячик, книга, настільна гра), дерево Добра, листочки з добрими та поганими вчинками, набори з зображенням горщиків з цифрами і квітів на кожну дитину, олівці червоного кольору, аркуш паперу А4 на кожну дитину з зображенням обличчя Феї без посмішки, мікрофон.
Хід заняття
І. Організація дітей. Привітання.
( Вихователь заводить дітей, організовує їх у коло.)
Станьте діти всі рівненько
Посміхніться всі гарненько
Посміхніться всі до мене
Посміхніться всі до себе
Незабудьмо про гостей
Привітаймось « Добрий день!»
ІІ. Сюрпризний момент.
(Включаю відео кліп «Країна Добра » на телевізорі.)
Листа сьогодні принесли, від кого лист цей я не знаю.
Увага! Листа я відкриваю.
Добрий день діти! Пише вам Всесвітній Казкар! За глибоким морем, за дрімучим лісом, є місто Добра та Справедливості, там всі мешканці країни, добрі, чемні, привітні, але сталося лихо, світом хоче заволодіти злий чаклун Злюка. Чаклун перетворив мешканців країни на злих і байдужих, але тут прилетіла ластівка з далекого міста Шостка, з групи «Дзвіночок», де живуть добрі, чуйні діти, і вони завжди прийдуть на допомогу, не побояться ніяких труднощів, тож малята допоможіть нам врятувати Добру Фею з біди, адже він зітер з її обличчя посмішку. Насамперед вдячний вам.
Всесвітній Казкар.
Мотивація
Вихователь. Бачите, яке лихо сталося країні Добра, допоможемо мешканцям цієї країни?!
- Що ми зможемо зробити? (Відповіді дітей.)
 - Сьогодні ми будемо подорожувати на повітряних кульках. (Діти сідають на стільці з кульками і промовляють слова)
 
1,2,3 – куле вгору підлети,
Донеси нас до хмарок,
До сонечка, до зірок,
1,2,3- в країну Добра нас принеси!
ІІ. Основна частина
Вихователь. Опинились на галявині « Солодких слів».
Гра « Галявина солодких слів»
Вихователь.
- Що буває солодким?(Відповіді дітей.)А я вам доведу,що і
 
слова бувають солодкими і приємними. На цій галявині і квіти незвичайні, закриті вони тремтять від холоду, давайте ми їх зігріємо, візьмемося за ручки.
- Що ми з вами утворили?
 - На що схоже коло?
 - Що дає нам сонечко?
 - Привітаємось з сонечком знайомлячись, приємними словами. (Діти підбирають слова прикметники, характерні своєму товаришеві.)
 - Відчули, яке тепло в наших долоньках? Нам стало приємно, тепер наша черга допомогти квітам, щоб вони не тремтіли і не загинули, треба відгадати, які чарівні слова заховалися в середині квітки.
 
Загадки:
- Вціліє серце всякого, чарівне слово? (Дякую)
 - Коли ти їсти вже не в силі, и скажемо мамі, що?(Спасибі)
 - Зазеленіє добрий пень, коли почує слово? (Добрий день)
 - Коли нам потрібно зустрітись, годину назначено, ми кажемо щиро усім? (До побачення)
 - Які гарні слова, якщо ми будемо говорити такі слова,то всім буде добре. Одне завдання , яке приготував злий чаклун виконане.
 - І далі рушаймо дорогою добра, залишаймо нашу поляну.
 
Дружно ми за ручки візьмемося
Вліво – вправо повернемося,
Наші очка загоряються,
Наші личка посміхаються.
Типовий прийом фантазування ТРВЗ. Робота з морфологічною таблицею.
- Ось ми потрапили в казковий ліс, де жили незвичайні тварини, але злий чаклун їх знищив, давайте пофантазуємо і створимо таку чудернацьку тварину, яка зможе жити у цьому лісі.
 
Дидактична вправа « Чудернацька тваринка»
( Вихователь надає картки з зображенням різних тварин, що розрізані на частини (тулуб,голова, лапи, вуха, хвіст тощо). Потім з кожного зображення довільно обирається одна з частин, з яких складається одна незвичайна тварина).
- Тулуб, якої тварини подобається найбільше, обираймо, позначаємо червоною фішкою в таблиці.
 - Голова, якої тварини підійде до цього тулуба?
 - Які оберемо вушка, лапки?
 - Хвіст, якої тварини буде надзвичайно красивим?
 
- Що за тварина вийшла?
 - Чим вона буде харчуватися?
 - Як вона тепер буде рухатись?
 - Як ми назвемо таку тваринку?
 - Мені здається тварина чомусь сумна, як ви гадаєте чому?
 - Яке свято ми зможемо влаштувати?
 
Дидактична вправа «Обери подарунок» Метод каталогу ТРВЗ.
(Вихователь повідомляє про свято дня народження у героя,пропонує поміркувати і придумати для нього подарунок за допомогою слів – помічників.)
- Яскравим подарунком буде …(ілюстрована книжка, калейдоскоп…)
 - Різнобарвним подарунком буде… (малюнок, пазли, відео мультфільм…)
 - Круглим подарунком буде? (м’ячик…)
 - Соковитим подарунком буде? (яблуко…)
 - Корисним подарунком буде? (книга, настільна гра)
 
Треба нам вже вирушати,
Казкове місто залишати,
Дорогою красивою ми підемо
І трішки відпочинемо.
Фізхвилинка
Тут трава росте висока,
Тут стежинонька вузька,
Вище руки , вище ноги
Не проста у нас дорога
А тепер ідемо боком,
Із підскоком,із підскоком
Походили на носочках,
А тоді на п’ятах,
Випростали добре спини
Вправні ми малята.
Вихователь.
Ось дорога привела нас до дерева добра, але і тут чаклун наробив багато зла, все листячко позривав з дерева. Це дерево добрих справ і щоб його оживити, треба знайти листочки на яких зображені гарні вчинки.(Прикріплюючи листочки до дерева,діти промовляють прислів’я про добро.)
- Які чудові прислів’я ви пригадали ,чаклун Злюка їх почув і напевне не буде робити більш нікому зла.
 - Давайте йому зробимо приємний сюрприз, адже добро завжди перемагає зло, подаруємо горщик з квітами.
 
Дидактична гра « Подаруй горщик з квітами»
(Діти підбирають у горщик з цифровим позначенням від3 до5, відповідну кількість квітів)
- Як же сподобалися квіти,і ваші добрі справи чаклуну,і він дозволив повернути посмішку Добрій Феї.
 
Художня діяльність «Домалюй усмішку принцесі» (кольорові олівці)
ІІІ. Підбиття підсумків заняття
Добре всі ви працювали
Багатьом допомагали
А тепер скажіть мені
Чи сподобалось, чи ні?
- Які добрі справи вам сподобалось робити, яке завдання було важко робити?
 - Пригадайте, які добрі вчинки ви робили у своєму житті?(Мікрофон)
 - Нам пора повертатись у садок,тож ми сьогодні молодці. (Діти сідають у повітряну кулю,промовляють слова.)
 
