Мартинюк Людмила Василівна
Вихователь
Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №11
інтелектуального напрямку Рівненської міської ради
Для кого призначений: Для дітей старшої групи
Спрямованість змісту: народознавство
Інтегроване заняття з народознавства на тему:
«Ой рушник, рушничок»
Мета: продовжувати розширювати та збагачувати знання дітей про вишивку; познайомити дітей з видами рушників, їх кольоровою гамою; вчити описувати узори та малюнки на рушниках; розвивати творчі здібності та уяву, мислення; виховувати естетичні почуття та формувати естетичний смак, позитивно ставитись до національних традицій, звичаїв культури України.
Попередня робота: ознайомлення дітей з українськими вишитими рушниками.
Матеріали: ілюстрації, рушники, розмальовки, аудіо записи, презентація.
Хід заняття
- Організаційний момент
(Діти заходять до групової кімнати і вітаються з українцем та українкою)
Привітання:
Доброго ранку,
Доброго дня,
Зичимо ми – українці щодня,
Вправо, вліво поверніться,
Один одному всміхніться!
- Вступне слово
Вихователь: Діти, сьогодні я пропоную вам здійснити незвичайну подорож до історичного минулого нашого народу. Ми з вами продовжимо знайомитися з річчю, що несе для українців найвищу культурну цінність. Від сивої давнини і до наших днів, у радості й горі — ця річ невід’ємна частина нашого побуту. А для того, щоб дізнатися про що мова, послухайте пісню.
(Діти слухають пісню «Рушник»)
Гра «Рушничок»
(Діти розбиваються на пари, шикуються один за одним, піднімають вгору рушнички і під веселу музику пробігають через утворений «тунель»).
- Хвилинка мислення «Що таке рушник?»
Діти: Рушник – це символ України, культурна пам’ять народу. Вишиті рушники створюють затишок, зміцнюють родину.
Вихователь: Чим вишивають рушники?
Діти: Шовковими, лляними або вовняними нитками, а деякі рушники вишивають бісером у наш час.
Вихователь: А що означає кожен колір на рушникові?
(Діти слухають пісню «Два кольори»)
Дидактична гра «Вибери колір та поясни»
(Діти вибирають геометричні фігури різного кольору, називають їх колір та що вони символізують).
Діти: Білий – це колір сили. Червоний колір – символ любові і щирості. Синій колір – символ неба, води, сили і здоров’я. Жовтий колір – символ сонця, хліба. Зелений – символ життя, рослинного світу. Чорний – символ землі, хліборобська праця.
Вихователь: А чи всі рушники однакові?
Діти: Ні.
Дидактична гра «Назви рушник»
(Діти читають назви рушників).
- Рушничок-росяничок – рушник для дівчаток; вишивали на них квіти.
- Рушничок-грайлик – рушник для хлопчиків; вишивали на них дубове листя, виноград.
- Утирач – цей рушник пропонували подорожнім і гостям, щоб утирати руки; узори на них прості.
- Стирач – для стирання столу, укривання хліба, кошика.
- Покутний рушник – для ікон; вишивка особливо гарна, яскрава, колоритна.
- Кілкові рушники – багато вишитий рушник для прикрашення картин, фотографій.
(Розгляд рушників на дошці)
Дидактична гра «Чим схожі? Чим відрізняються?»
Вихователь: Як називаються малюнки на рушниках?
Діти: Орнамент.
Вихователь: А що ж таке орнамент?
- Читання вірша
Орнамент
Що таке «Орнамент»?
Його трактування
мовою латині
Значить «прикрашання».
Є свої орнаменти
В кожного народу.
У своїй красі вони
Не втрачають моди.
В своїй побудові
Змінюватись здатні.
Є вони смужкові,
Круглі і квадратні.
Їхні елементи
Чіткі і ретмічні
Чи з фігур рослинних,
Чи з геометричних.
Мовна гра «Поясни значення візерунка»
(Дитина бере картинку з візерунком та пояснює значення).
- Півень – багатсво, здоров’я, щастя.
- Голуб – мир, любов.
- Барвінок – молодість.
- Листя, шишка – безбідне життя, веселощі.
- Ромб – позначалося земля, родючість.
- Велика квітка – материнський знак.
- Дуб – чоловіча сила, енергія.
- Виноград – закоханість, молодість, щастя.
- Троянда – рух, оновлення, життя.
- Калина – жіночий символ краси, вірності, здоров’я.
- Мак – захист від всього злого.
- Ластівка – добра весняна вісниця.
Дидактична гра «Так чи ні»
- Рушник вишивали тільки червоним кольором. (ні)
- Рушником зустрічали дорогоцінних гостей. (так)
- Кутовим рушником витиралися. (ні)
- Рушник давали в далеку дорогу як оберіг. (так)
Дидактична гра «Назви прислів’я»
Вихователь: А які ви знаєте прислів’я про рушники?
(Діти називають прислів’я)
- «Хата без рушників, що родина без дітей»
- «Рушник – обличчя оселі»
- «Рушник на кілочку – хата як у віночку»
- «Який рушник, така й господиня»
- «Рушник, яким личко витирали, утирачем називали»
Мовна вправа «М’ячика тримай – чистомовку промовляй»
- Чок-чок-чок – вишитий рушничок
- Чка-чка-чка – дали рушничка
- Чку-чку-чку – візерунки на рушничку
Вихователь: А зараз, на згадку про рушники, ми їх зафарбуємо.
Пальчикова гра «Рушничок»
Нитку в голку я вдіваю,
Рушничок я вишиваю.
Голка, голка покружляй,
Рушничок мій вишивай.
- Заключначастина
Творча гра «Зафарбуй рушник»
Під музичний супровід діти зафарбовують рушники.