Інтегроване заняття з пошуково – дослідницької діяльності, розвитку мовлення та зображувальної діяльності (з використанням інноваційних технологій з дітьми старшого дошкільного віку.
Найда Юлія Богданівна
ЗДО” Казковий світ” Зимноводівської ОТГ
Для кого призначений: 5 рік життя. для вихователів і батьків
Спрямованість змісту: пошуково-дослідницька діяльність, розвитку мовлення та зображувальна діяльність
« У світі цікавинок»
Мета.
Програмовий зміст: розширити, поглибити, узагальнити знання дітей про воду, про іі значення в житті людини; Формувати елементи наукових знань про основні екологічні фактори розвитку живої і неживої природи та взаємозв’язки і залежності між ними;
Збагатити життєвий досвід дітей, сприяти розвитку мовлення, формувати у дітей необхідність берегти і економити воду;
Прищеплювати правила поведінки у довкіллі;
Розвивати позитивні емоції, доброзичливість,вміння працювати у групах; Розвивати технічні навички малювання різними техніками, творчу фантазію; Виховувати уміння зосереджуватися та виконувати завдання, викликати зацікавленість у пошуково – дослідницькій діяльності.
Обладнання:
Таблиці: «Вода у природі», «Кому потрібна вода», д/гра «Кому потрібна вода», д/гра «Де є вода», мікроскоп, глобус.
Дослід №1: склянки з водою забарвлені у різний колір, листя капусти.
Дослід № 2: люстерка, серветки.
Дослід № 3: пластикові склянки з водою для кожної дитини.
Дослід № 4:склянки з водою. Земля і гравій.
Дослід №5 пластикові контейнери з землею, гравієм
Дослід № 6: пластикові контейнери з водою , лід.
Харчова плівка, трубочки, серветки, зубні щітки, фольга, склянки з водою, гуаш різнокольорова, мікроскоп.
Попередня робота: бесіда–розповідь про воду, як рідину, розглядання ілюстрацій; проведення попередніх дослідів з водою; розучування загадок, прислів’їв, читання легенд.
Хід заняття:
Ми сьогодні вже проснулись.
Мамі зранку посміхнулись.
Дитсадочок нас вітає!
Настрій кожен гарний має .
Посміхніться всі до мене, посміхніться і до себе
Посмішку усім пошлем
Добрий ранок! Добрий день!
Нашу зустріч розпочнем!
Діти, сьогодні до нас завітала незвичайна гостя. Але спочатку треба відгадати загадку:
То тверда, а то м’яка,
То здебільшого рідка.
То нечутна, то шумить,
Або навіть закипить.
Як нема її – біда,
Люди звуть її … (вода)
– Вода.
– Так, дійсно, це вода.
– Це рідина. Вода складається з багатьох краплинок ( молекул ) води. Молекула- дуже дрібна, нашому оку невидима частинка води. Ми її можемо побачити лише через мікроскоп ( розглядання краплинки води через мікроскоп.)
– А де знаходиться вода у природі? (розглядання у ноутбуці «Вода у природі»)
– Вода є у ставках, струмках, джерелах, колодязях, калюжах, болотах, в океанах, морях, озерах, річках.
– Так, вода займає дуже великі території на нашій планеті. Води стільки, скільки потрібно, щоб наша планета не замерзла. В літку сонечко нагріває воду, а в взимку вода віддає своє тепло землі. Без цього на нашій планеті настали б холоди і сильні морози, тоді все живе загинуло б.
– Давайте з вами поміркуємо: кому потрібна вода?
Дидактична гра «Кому потрібна вода?» ( Діти за допомогою карток заповнюють таблицю)
– Вода потрібна людині, рослинам, тваринам, комахам, птахам. Всьому живому на землі.
– Здавна люди шанували воду. Які прислів’я вони склали про неї?
* Щоб води напитись – треба нахилитись.
*Не плюй в криничку – пригодиться води напитися.
*Вода це сік життя.
– А щоб трапилось, наприклад, з квіткою, якщо б вона не отримала краплину води?
– Вона б зів’яла, загинула б.
Дослід №1. Давайте переконаємося ,як рослини п’ють водичку. Перед Вами склянки з водою різного кольору, опустимо листок капусти. В кінці наших досліджень, ми зможемо побачити як рослини п’ють воду.
– Так, вода є у повітрі, яким ми дихаємо, у землі, на якій все росте.
– А як ви гадаєте, чи є вода у нашому організмі. Зараз ми станемо дослідниками і перевіримо це.
Дослід № 2.
– Візьміть люстерка і гарненько протріть їх сухими серветками. Піднесіть їх до рота і видихніть повітря. Що утворилося на поверхні люстерка?
– Воно запотіло. На його поверхні утворилася пара. Проведіть пальцем по запотілому склу, Чому палець став мокрим? Звідки взялася вода? Це ми дихаємо і виділяємо воду.
– За добу людина втрачає багато води і її треба поповнювати. Випити або спожити з їдою.
Висновок.
Люстерко покрилося парою тому, що в нашому організмі є вода.
– А зараз я пропоную трішки погратися.
Гра називається «Якою буває вода?». З нами буде гратися маленька краплинка(діти передають один одному «краплинку» – круглий предмет і називають слова).
– Блакитною, прозорою, чистою, веселою, дзеркальною, слизькою, пухнастою, високою, хвилястою, брудною…
– А тепер ми з вами будемо досліджувати воду. Підійдіть до столів,
Дослід № 2.
– Зануримо кольорову паличку в склянку з водою. Чи бачимо ми паличку?
– Так.
– Чому?
– Через те, що вода прозора.
Висновок.
Вода – прозора.
Дослід № 3
– Діти зараз ми перевіримо – чи має вода запах? Візьміть склянку з водою і понюхайте водичку. Є запах чи ні?
– Ні запаху немає.
– А тепер спробуйте воду на смак? Має вода смак?
– Ні.
– А чи можна воді надати смаку? Зараз ми це перевіримо. Перед вами стоять скляночки з водою. В кожній зі склянок розчинена рідина. Ви покуштуєте воду зі склянок, визначите самостійно смак води.
Висновок.
Смак води залежить від того, що в ній розчинено.
– На попередніх заняттях ми з вами з’ясували, ще вода є розчинником. Пригадайте,якіречовини розчиняються у воді?(сіль, цукор, мед). А чи всі речовини розчиняються у воді? Зараз ми це перевіримо.
Дослід № 4
– Подивіться, що є у ваших тарілочках? (гравій, земля)
Візьміть спочатку землю і покладіть у склянку з водою, а в другу гравій. ретельно розмішайте. Уважно подивіться і скажіть, чи розчинилась у воді земля і гравій, який клали у склянки?
Висновок.
Не всі речовини розчиняються у воді.
Як Ви вважаєте, чи всі речовини вбирають воду?
Дослід №5
у нас ї два контейнери( знизу мають отвори). В один ми засипемо землю, а в інший гравій. Щедро полиймо водичкою. І можемо спостерігати, що земля швидко увібрала в себе водичку, а гравій ні.
Отже, не всі речовини вбирають в себе воду.
– А зараз давайте трішки відпочиньмо.
Фізкультхвилинка «Краплинки».
– Із веселої хмаринки Колові рухи руками – діти «малюють» хмаринку.
– Полетіли вниз краплинки – махи кистями рук.
– Пісеньку: « Крап, крап »,- співали
І на землю швидко впали… – присіли.
– А зараз, діти, я вам хочу загадати загадку:
– Що то за вода, що у воді плаває?
– Лід
– А хто знає, як утворюється лід?
– На морозі вода замерзає і стає кригою – льодом.
– А чи можна лід одержати влітку. Як?
– Треба взяти невеличку коробочку з пластмаси налити в неї холодної води і поставити в морозильну камеру холодильника. Через деякий час лід буде готовим.
Дослід № 6
– Зараз ми проведемо дослід з льодом.
(діти сідають за столи)
– Перед вами стоїть контейнери з водою, які замініть справжню водойму .Я роздам вам кубики льоду. Який лід на дотик?
– Холодний, слизький. Прозорий, твердий.
– Обережно покладіть кубик льоду на воду у контейнери. Що сталося з льодом?
– Лід не тане у воді, а плаває на її поверхні.
– Так, це свідчить , що лід легкий за воду. Це особливість льоду. Тому крига, яка з’являється у водоймах лише на поверхні. А що сталося б, якби лід тонув у воді? (відповіді).
– Якби лід тонув у воді, то на поверхні утворювалися б все нові й нові його прошарки. Вони спускалися б вниз, і водойма промерзла б до самого дна. Це означає, що всьому живому загрожувала б неминуча загибель.
– Діти, скажіть, а де застосовують лід?
– В морозильних камерах.
– В медицині льодом зупиняють кровотечу.
– В спорті: хокеї, фігурному катані.
– З льоду можна зробити різні льодяні прикраси, споруди.
Давайте поглянемо, що сталося із листям капусти( воно почало міняти колір по жилочкам). Це свідчить про те, що рослини п’ють водичку.
– Діти, ми так багато сьогодні пізнали нового про воду.
Ми вже знаємо:
- Вода ї в організмі людей;
- Смак залежить від розчинників , які в ній розчиняються;
- Вода – прозора;
- Не всі речовини розчиняються у воді;
- Не всі речовини вбирають воду;
- Лід – легший за воду.
Настав час нам перетворитися у краплинки води. Ми будемо краплинками дощу. Пропоную погратися з фарбами і Краплинкою. Нагадайте, будь ласка, яка зараз пора року?
– Зима.
– А які кольори у зими?
– Білий, блакитний, фіолетовий, рожевий, синій, жовтий.
– Я пропоную намалювати Ваші зимові фантазії( дерева, ялинки, небо, сніг, сніговичок), все , що Ви бажаєте.
– Але спочатку підготуємо пальчики до роботи.
Пальчикова гімнастика «Краплина води»
Мені на долоні злетіли з хмаринки
– діти показують долоні
Дві біли сніжинки,
– показують два пальчика
І ще дві сніжинки,
– показують ще два пальчика
А раптом виходить якась дивина
– розводять руками
А раптом виходить Краплина одна.
– з’єднують руки.
Діти підходять до столу обтягнутого плівкою, і починають малювати на вільну тему , самостійно обираючи прийоми малювання. Під музичний супровід.
Джерела
1.БіланО.І.Програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля» / О.І.Білан; за заг.ред.О.В.Низковської.-256с.
2.Бєленка Г. Експерементування – крок до пізнання // Дошкільне виховання, 2007. – № 5.
- Ніколаєнко В.М. Екологічне виховання в ДНЗ.2-6 років – Х.: Вид. група « Основа », 2010. – 207с.
- Плохій З.П. Ознайомлення з природою. Найпростіші досліди / З.П. Плохій// Палітра педагога. – 2001. – № 3.
- Плохій З.П. Я і Світ навколо// Дошкільне виховання, 2008. – № 7.