Відомості про автора:
Нам’ясенко Світлана Миколаївна
Вихователь
м. Ковель ЗДО №11
Для кого призначений: старший дошкільний вік
Спрямованість змісту: Ознайомлення з соціумом, розвиток мовлення, пошуково дослідницька діяльність
Інтегроване заняття з валеології, розвитку мовлення з пріоритетом дослідницької діяльності на тему: «Різні лікарі бувають, про здоров’я наше дбають
МЕТА: продовжувати ознайомлювати дітей з професіями лікарів: педіатра, стоматолога, окуліста, лора, надаючи доступні відомості про зміст та особливості їх роботи; розширювати знання дітей про органи слуху та зору, закріплювати знання про їх важливість в житті людини; засвоювати знання про профілактику простудних захворювань та необхідність зберігати здоровими зуби; розвивати уважність, зосередженість, бажання піклуватися про своє здоров’я; формувати здатність здобувати знання шляхом дослідження; розвивати увагу, мислення, пам’ять шляхом причинно-наслідкових запитань; закріплювати навички догляду за своїм тілом; збагачувати лексичний запас назвами професій лікарів; виховувати повагу до професій медичних працівників.
МАТЕРІАЛ: Дзеркальця, халат лікаря, іграшковий набір лікаря, чашка, ІКТ, чашка, молоток, ілюстрації по темі, іграшка ведмедик, лазерний ліхтарик, шматочки хліба, плакат окуліста для перевірки зору, папір, фломастер, сигнальні картки червоного та зеленого кольору, шматочки льоду.
ХІД ЗАНЯТТЯ
– Сьогодні, малята, ми з вами будемо розмовляти про здоров’я. В народі кажуть: «Здоровому – все здорово».
– Як ви розумієте цю народну мудрість? (Коли ти здоровий, ти добре почуваєшся; у тебе гарний апетит і сон; ти з легкістю виконуєш якусь роботу; ти жвавий і веселий).
– Так, діти, здоров’я найцінніше в нашому житті. Здорова людина життєрадісна, їй все вдається і хочеться робити добро і допомагати іншим.
– А що необхідно робити, щоб бути здоровим? (щоденно гуляти на свіжому повітрі; робити зарядку; займатися спортом; їсти багато вітамінів, овочів та фруктів; після туалету мити руки з милом; щоранку вмиватись, чистити зуби, тощо).
На ІКТ ілюстрації про двох хлопчиків.
Зверніть увагу на екран.
- Кого ви бачите? (двох хлопчиків). Давайте їх назвемо: одного – Дмитрик, другого – Максим.
- Що робить Дмитрик? (довго спить, дивиться телевізор, перед екраном їсть, дрімає за книжкою).
- А як поводить себе Максим? (вранці робить зарядку, приймає душ, вчить уроки).
– Як ви думаєте: хто з цих двох хлопчиків дбає про своє здоров’я? Чому ви так думаєте?
– Скажіть, яка зараз пора року? ( зима).
– Які неприємності нас можуть чекати взимку? (можна застудитися, впасти і поламати ногу…)
Так, на жаль, існує багато хвороб, і проявляються вони по різному.
– А як ми дізнаємось, що ми захворіли? (може бути висока температура,
може боліти живіт, горло, немає сил, відсутній апетит).
– До якого лікаря ми звертаємось, коли захворіємо? ( лікаря – педіатра).
– Як лікує педіатр? (слухає, дивиться горло; перевіряє животик, виписує рецепт, довідку..).
Діти, подивіться, захворів наш ведмедик Мишко.
Діти розігрують ситуацію: у лікаря-педіатра.
- Доброго дня!
- Доброго дня. Що вас турбує?
- У мене захворів ведмедик.
- Що у нього болить?
- Горлечко.
- Зараз я його огляну. (Дитина слухає ведмедика, дивиться горло, міряє t.)
- Так, у нього ангіна. Зараз я випишу рецепт, дасте йому ліки, теплого чаю і він одужає.)
- Дякую.
- До побачення.
- Ведмедик наш скоро одужає.
– У дитячій поліклініці є багато різних лікарів – спеціалістів, які лікують дітей. І зараз ми відправимось в уявну подорож-екскурсію до дитячої поліклініки. Зверніть увагу на зображення (на ІКТ).
– Як ви думаєте, в кабінет до якого лікаря ми попали? (лікаря стоматолога). Як ви здогадалися? (у киці перемотана щічка, їй ,мабуть, болить зубчик).
– Чому потрібно дбати про зубки? (щоб було чим їсти, щоб не повипадали, не боліли).
– Які поради міг дати киці лікар? (чистити зуби, не їсти багато солодощів).
– Яких правил необхідно дотримуватись, щоб зуби були здоровими? (чистити зуби вранці та ввечері; щоразу після їжі прополіскувати рот теплою водою; кожні пів року перевірятись в лікаря – стоматолога; мати свою зубну щітку, після чищення зубів щітку помити водою з милом; не їсти багато солодощів, не гризти твердих предметів; після прийому гарячої їжі не пити холодну воду і навпаки).
Дослід – спостереження «Як руйнуються зуби»
Зараз я вам покажу як утворюються тріщини на зубах. Візьміть люстерка, які лежать на столиках, і уважно роздивіться свої зубки. Чим вони покриті? (емаллю) . Хоч вона і тверда, але все ж може тріснути (демонструє , як відбилась емаль у кружки)
– Чому не можна гризти тверді предмети та треба бути дуже обережними, щоб не вдаритися зубами ? (можна пошкодити емаль ; будуть неправильно рости зуби).
А зараз візьміть шматочок чорного хліба і ретельно його пережуйте. Розгляньте свої ротики в люстерках.
– Що ви бачите на зубах? (рештки їжі).
– Що станеться, якщо їх не прибрати? (їжа почне гнити і руйнувати зуби).
– Як можна прибрати залишки їжі?( почистити зубочисткою; прополоскати рот після їжі; почистити щіткою і зубною пастою).
– Яка хвороба виникає, коли не доглядати за зубами? (карієс).
Д/гра «Так чи ні ?» (зі сигнальними картками)
*Щоб із хворобами не знатися потрібно діти загартовуватися. (так)
*Ніколи щоб не хворіти потрібно весь день проспати. (ні)
*Якщо хочеш сильним бути із спортом потрібно дружити. (так)
*Щоб взимку не хворіти на вулиці потрібно співати, кричати. (ні)
*І від грипу, від ангіни, нас лікують вітаміни. (так)
*Їстимеш цибулю, часник, тебе застуда не знайде. (так)
*Хочеш найміцнішим стати, бурульки починай лизати. (ні)
*Їж більше вітамінів, будеш здоровим і красивим. (так)
*Зуби слід чистити вранці, ввечері та вночі. (ні)
*Щомісяця треба перевірятися у стоматолога. (ні) А коли? (1 раз в пів року).
Фізкультхвилинка
Діти, відгадайте загадку:
Часом сопе, часом чхає,
Сюди-туди зазирає,
На морозі замерзає,
Бо одежини не має.
- Відгадали, що це? (Ніс).
- Як можна побачити свій ніс?(в дзеркальце )
- Для чого потрібен ніс? В першу чергу для дихання.
Дослід: стуліть губи і закрийте носик рукою.
Можна дихати і ротом, але це незручно і не корисно. А ось до цього чудово пристосований ніс. Повітря, яке ми вдихаємо ніздрями, потрапляє всередину носа, де є багато війок.
- Для чого війки в носі? Хочете дізнатись? Вони збирають весь пил, що потрапляє до носа разом з повітрям. Таким чином ніс очищує повітря. А зараз дізнаємось, що ще робить наш носик.
Дослід: дмухнемо на долоню носом.
- Яке стало повітря? (Тепле.) Отже, що носик робить з повітрям? (Нагріває, робить теплим.)
- То чим корисніше дихати: ротом чи носом? Чому?
Коли ми хворіємо в носі утворюється багато слизу, він подразнює стінку носа – тоді людина чхає або кашляє, і крапельки слизу вилітають разом з мікробами.
– Як ви думаєте,чому важливо затуляти рот, коли чхаєте? ( щоб мікроби не вдихнула інша людина і не заразилася).
Вушка гарно розминаємо – про здоров’я своє дбаємо (діти виконують масаж вушних раковин за А.Уманською).
– Для чого потрібно дбати за своїми вушками? (Щоб добре чути). Чому не можна сунути сторонні предмети, особливо гострі, у вуха? (Можна втратити слух).
– Чим потрібно чистити вуха? (Вушною паличкою).
– То який лікар лікує вуха, горло й ніс? ( лор).
А зараз погляньте на цей плакат і подумайте, який лікар його використовує в своїй роботі? (вихователь демонструє плакат окуліста для оцінки стану зору).
– Якому лікарю він потрібен? (Окулісту).
– Для чого? (Щоб перевірити зір).
Сьогодні лікарем-окулістом буду я. (перевірка зору у дітей). Ось зараз хтось із вас підійде і намалює сонечко з промінцями (вихователь називає дитину). А тепер заплющ очі і намалюй таке саме сонечко з закритими очима.
– Коли було легше працювати: з розплющеними чи заплющеними очима? (з розплющеними). Ви зрозуміли, наскільки важливі очі для людини і чому потрібно берегти зір? Щоб очі невтомно працювали і зір був хорошим, потрібно тренувати очі. А в цьому нам допоможе чарівний ліхтарик. Слідкуйте за рухом світла очима, а тіло має бути непорушним, як у солдата.
Діти виконують комплекс вправ для зміцнення очей:
- Малюємо очима ліні – зигзаги.
- Кружечки-завитки.
- Лабіринти.
- Є – немає.
- – Діти, роль якого лікаря я виконувала? (окуліста).
ІКТ
У світі все перебуває у русі, пливуть хмаринки, кружляють сніжинки, повзають жуки, літають метелики і птахи, плавають риби, стрибають, бігають тварини. Людина теж не може бути без руху – вона ходить, бігає, виконує різноманітну роботу. Це забезпечує її ріст і розвиток, сприяє зміцненню здоров’я і запобігає виникненню хвороб. Якщо людина мало рухається, то стає млявою, слабкою, часто хворіє. Тому більше рухайтеся, ходіть, бігайте, плавайте, танцюйте, катайтесь на санчатах, велосипеді, роликах, ковзанах і лижах.
Д/гра «Хто що лікує?»
– Зуби лікує – стоматолог.
– Очі – окуліст.
– Слухає – педіатр.
– Оперує – хірург.
– Переломи – травматолог.
– Масажує – масажист.
– Вуха, горлечко, ніс – ЛОР.
– Викривлення – ортопед.
Діти закінчують заняття словами вірша:
Бути здоровим – висока мета
Кожного, хто у садочку зроста.
Бути здоровим, красивим і дужим,
Розумним, активним і чуйним до друзів.
Здоров’я – основа усього на світі.
Здоровими бути бажають всі діти.
Для цього потрібно щоденно вмиватись,
Робити зарядку і тепло вдягатись.
Себе гартувати водою і сонцем.
І солодко спати з відкритим віконцем.
І їсти усе, що на стіл подають,
Бо страви нам росту і сил додають.
- Щоб бути здоровими, рідше звертатись до лікарів, потрібно загартовуватись. і ось я вам підготувала шматочки льоду. помиємо свої личка, руки. І будьте здорові!