Відомості про автора:
ДНЗ № 22 « Ластівка »
м. Білої Церкви
Шемчик Олена Юріївна
Комплексно інтегроване заняття для дітей середнього дошкільного віку з пріоритетом сталого розвитку з теми:
« Ліс і люди ».
Тема: Ліс і люди.
Програмовий зміст: Формувати в дітей первинні поняття, що природу потрібно оберігати; не можна кривдити, глумитися, знищувати. Продовжувати вчити розрізняти живі й неживі об’єкти природи, закріпити знання про те, що людина є частиною природи й існування людини без природи неможливе; вчити дітей брати активну участь у збереженні природи рідної землі, та раціонально і економно використовувати різноманітні ресурси і знати про їхню вторинну переробку. Закріпити засвоєнні знання про весняні квіти, їхні лікарські властивості; знання дітьми казок В.Сухомлинського про квіти. Поглибити знання про комах; дати уявлення, що з настанням холодів вони ховаються, а прокидаються навесні; розповісти, що комахи є кормом для птахів; закріпити назви комах; вчити визначати погоду спостерігаючи за комахами. Розширити знання дітей про перелітних та зимуючих птахів; закріпити їх назви, вміння відгадувати спів пташок. Уточнити екологічні знання дітей про взаємозв’язок людини з природою на основі конкретних правил поведінки в природному середовищі. Сприяти розумінню що ліс – це сукупність рослин і тварин, які не можуть існувати одне без одного; підвести до розуміння, що в екосистемі немає шкідливих і корисних, оскільки всі пов’язані одне з одним і взаємозалежні. Закріпити знання про класифікацію сміття на природне і те що залишила людина. Розвивати мовлення, вміння робити висновки, передбачувати наслідки поганого поводження з природою. Виховувати бажання піклуватися про об’єкти природи, любити та поважати все живе.
Попередня робота:
- Розповіді казок В. Сухомлинського «Сині оченята», «Як бджілка знаходить квітку конвалію», «Фіалка і бджілка», «Хлопчик і дзвіночок конвалії».
2.Ознайомити з лікарськими властивостями квітів.
3.Ознайомити з правилами гри «Назви квітку за кольором».
4.Спостереження за квітами, комахами, птахами.
Обладнення: Твори В. Сухомлинського «Сині оченята», «Фіалка і бджілка», «Хлопчик і дзвіночок конвалії», «Як бджілка знаходить квітку конвалії», «Екологічна книга», контейнера для сміття, різні види сміття; пластмаса, папір, скло, шишки, листя, гілки з дерев; ілюстрації комах, квітів, птахів, загадка, проблемні запитання, макет «Ланцюжок в природі», д/г «З чим не можна ходити до лісу», «Назви квітку за кольором», «Перелітні і зимуючі птахи», презентація мультфільму «Подорож мурахи», звуки природи «Спів пташок», відеоролик «Первоцвіти України».
Хід заняття
Організаційна частина.
Вихователь: Діти сьогодні ми з вами вирушимо в гості до лісу. Але перед тим як іти ми з вами виберемо, що візьмемо із собою до лісу?
Д/Г «З чим не можна в ліс ходити?»
Програмовий зміст: Уточнити і закріпити правила поведінки у лісі.
Правила гри: ( Вихователь викладає до столу предмети чи ілюстрації із зображенням рушниці, сокири, магнітофона, сірників, велосипеда, корзинки, покривала…..)
Діти пояснюють, що можна брати із собою до лісу. І чому.
Вихователь: Діти , куди ми з вами прийшли? Подивіться щось лежить під ялинкою? Як ви думаєте, що це? Сьогодні ми з вами будемо читати цю книгу. А називається вона «Екологічна книга». На кожній її сторінці є щось цікаве.
1 сторінка – «У світі казок В. Сухомлинського».
( Вихователь читає уривки оповідань без назви твору, а діти називають з як він називається.)
- Крізь сухий торішній листок пробився зелений пролісок. Гостра, мов стрілочка. Розправив листочки. Між ними затремтіли двоє синіх очей – дві квіточки. Глянули оченята навколо. Що ж вони побачили?
( «Сині оченята» )
- Вилетіла з вулика бджілка. Літає над пасікою й дослухається. Чує , десь далеко – далеко дзвенять голосні дзвіночки. Летить бджілка на музику дзвіночків. Прилітає до лісу.
( «Як бджілка знаходить квітку конвалії» )
- Побачив Дзвіночок Конвалії Хлопчик. Його так вразила краса квіточки, що він не міг відвести від неї очей. Хлопчик протяг руку і хотів зірвати квітку. Дзвіночок шепоче:
( «Хлопчик і дзвіночок конвалії» )
4.Подружили бджілка і фіалка. Фіалка в полі дивилася на світ своїми радісними фіолетовими оком. А бджілка жила в вулику. Багато разів на день прилітала бджілка до фіалки – брала пилок і нектар. Раділа бджілка своїй подрузі.
( «Фіалка і бджілка» )
2 сторінка – «Квіткова».
Вихователь: Діти ця сторінка пропонує погратися з вами у гру.
Д/Г «Назви квітку за кольором».
Програмовий зміст: Вчити називати і розрізняти квітку за кольором.
Вихователь: Я називатиму вам колір, а ви пригадайте які квіти мають таке забарвлення.
Білий – підсніжник, конвалія, нарцис, анемона.
Жовтий – кульбаба, гусяча лапка, первоцвіт, мати – й мачуха, нарцис.
Синій – пролісок, барвінок, сон трава.
Вихователь: Як ви думаєте, про які квіти можна сказати, що вони сильні і сміливі?
( Підсніжник, пролісок)
Вихователь: Чому їх так називають?
( Розповідь дітей )
Вихователь: Діти, давайте з вами переглянемо відео «Первоцвіти України» і в цьому переконаємося.
( Показ презентації )
Вихователь: А, що ви знаєте про квіти? Які вони ще мають властивості.
( Лікувальні )
- Квіти під сніжника найсильніші і вони надають людям сили.
- Пролісок має лікарські властивості, лікує дихальні шляхи.
- Квіти сон називають так тому, що вона має властивість навіювати сон; відвар її заспокоює нервову систему.
- З конвалії п’ють настій при хворобі серця.
- Кульбабою – промивають очі, з квітів варять варення, а з листя роблять салати.
- Мати – й – мачуха заварюють відвар і п’ють при запаленні дихальних шляхів, а листя прикладають при опіках до ран.
- Всі ці квіти занесено до Червоної книги, тому їх потрібно берегти.
3 сторінка – «Ігрова».
Психогімнастика « Я – перша – перша квіточка весни».
( Під музику «Звуки живої природи» )
- Я перша квіточка весни.
( Діти присідають, голова опущена, руки схрещені над головою)
- Сонячне проміння торкається, гріє пробуджує сили. Я починаю рости. Я тягнуся до сонечка, бо я росту, росту, росту.
( Діти повільно підводяться )
- Від сонячних поцілунків я розкриваюся все більше і більше.
( Руки поступово розводять в сторони)
- Мої пелюстки починають гратися з вітром, колишуться вліво – вправо, вперед – назад.
( Нахили тулуба вправо – вліво, вперед – назад.)
- А ще хочеться кружляти у танку.
( Довільне кружляння)
- Але ось надійшов вітер, сонечко йде відпочивати і всі квіти готуються до сну, закривають свої пелюстки.
( Діти присідають, нахиляють голови, схрещують руки над головою)
- Засинають.
4 сторінка – «Проблемна»
( Вихователь зачитує дітям ситуації, а вони оцінюють їх)
- Чи варто виривати кожну, зустріту тобою квіточку?
- Чи згоден ти з думкою, що чим більший букет, тим він кращий і приємніший для того, кому ти його даруєш?
- Як люди поводяться з весняними квітами?
( Діти висловлюють свою думку.)
5 сторінка – «Чи знаєш ти?»
Вихователь: З приходом весни з’являються не тільки квіти, а і прокидаються комахи.
Д/Г «Хто це?»
Програмовий зміст: Закріпити вміння впізнавати комаху за силуетним зображенням.
( Вихователь роздає дітям картинки із зображенням комах нашої місцевості. Роздививши картинку діти дають усно відповідь.)
6 сторінка – «Відгадай загадку»
Вихователь: Діти, я вам загадаю загадку, а ви уважно послухайте, і скажіть хто це?
Є у лісі хатка, в ній кімнат багато.
Тут живе отара добрих санітарів
Ти цю хатку не чіпай!
Санітарам спокій дай.
( Мурахи )
Вихователь: Діти, а чому мурах називають «санітарами лісу?»
( Діти дають відповідь. )
Вихователь: А, ще їх називають невтомними працівниками. Вони трудяться зранку до ночі. Десь загинула гусінь чи інша якась комаха, а мурахи її одразу в мурашник забирають. Діти давайте підійдемо до ноутбука і переглянемо мультик про мураху «Пригоди мурахи»
( Перегляд мультика.)
7 сторінка – «Назви прикмету»
Вихователь: Діти у цьому завданні вам потрібно назвати прикмети які пов’язані з комахами. Я вам буду показувати комаху, а ви називайте прикмети пов’язані з ними.
( Відповідь дітей )
- Перед дощем метелики ховаються серед сухого галуззя, у дуплах дерев.
- Якщо навколо мурашника кипить життя – дощ не передбачається.
- Весною багато хрущів – літом варто чекати засухи.
- Ранній виліт бджіл – ознака теплої весни.
8 сторінка – «Вгадай спів птаха».
Вихователь: Діти послухайте хто, це так співає в лісі.
( Звучить спів птахів. Діти відгадують птаха за співом. )
9 сторінка – «Переліт птахів».
Вихователь: На цій сторінці у нас нове завдання потрібно поділити птахів на перелітні і зимуючі.
Д/Г «Переліт птахів».
Програмовий зміст: Вчити впізнавати і називати зимуючих і перелітних птахів; закріплювати поняття «зимуючі», «перелітні».
( На столі вихователь розкладає предметні картинки птахів. Кожен учасник гри бере картинку і перетворюється на певного птаха. Дитина говорить: «Я – ворона!», «Я-горобець!», «Я- журавель!», «Я – зозуля!». За сигналом вихователя: « Раз, два, три на своє місце лети!», діти, у яких картинки із зображенням зимуючих птахів, біжать до умовного зображення ( зимовий пейзаж ) , а діти у яких картинки із зображенням перелітних птахів, біжать до іншого умовного знака ( весняний пейзаж. )
Вихователь: Діти поки ми з вами розв’язували завдання з нашим лісом щось трапилося? ( Під деревами розкидане різне сміття )
- Діти яке буває сміття?
( Природного походження і зроблене людиною. )
- Назвіть природне сміття. Хто смітить у природі?
(. Дерева, квіти, трава. Природне сміття корисне. )
- Як ви думаєте де можна використати торішнє листя, гілочки з дерев, уламки кори? Де можна використати насіння рослин?
( Відповідь дітей )
- Але у нас на галявині лежить і інше сміття. Звідки воно тут взялося, Це сміття корисне чи шкідливе? Чому? Що робитимемо з цим сміттям?
( Відповідь дітей )
- Давайте ми з вами зберемо це сміття і складемо у відповідні контейнера які у нас стоять. Що ми покладемо у контейнер жовтого кольору ( Бляшанки від напоїв та їжі ); Червоний ( Пластик ); Синій (Папір ); Зелений ( Скло ).
- Діти чому не можна залишати, це сміття в лісі?
( Пакет – залишиться в Землі і не розкладуться; Скло – теж не розкладеться, а коли сонечко його нагріє то може виникнути пожежа; Пластик – отруює Землю виділяє отруйні речовини ).
– Діти, ми з вами чудово попрацювали зібрали все сміття. Давайте дамо обіцянку нашому лісу.
Гра «Я починаю – ти подовжуй».
У лісі – не смітити.
Гілок – не ламати
Дерева – садити
Кущі – садити
Вогнище – не залишати
Тварин треба – захищати.
Їх оселю не – руйнувати
Краще взимку – підгодуй.
Вихователь: У кожного мешканця в цьому лісовому домі є своє місце. І ми з вами спробуємо скласти «екологічний ланцюжок».
( Вихователь викладає макет екологічного ланцюжка ) ( Діти працюють з макетом. Дають відповіді на запитання. )
- Якби не було б комах, що трапиться?
- Якби не було б птахів, що трапиться?
- Якби не було б дерев, що трапиться?
- Якби не було б квітів, що трапиться
( Наприклад: Якщо лісоруб зрубає дерева або колекціонер спіймає багато метеликів одного виду, або люди вирвуть всі квіти, не залишивши коріння, то вони порушать ланцюжок взаємозв’язку у природі. Якщо зникає одна ланка ланцюжка, то за нею зникає і інша, порушиться рівновага.)
( Вихователь зачитує вірш. )
У природі рівновага, всім приділена увага:
Заєць має довгі ноги, від лисиці утіка
Має цап копита, роги – захиститись від вовка
Черепаха не тікає, бо надійний панцер має.
В їжака колюча шуба, їжачка і вовк не скуба.
- Який же закон існує в природі? Поясніть чому.
( Ніхто в природі не може жити сам по собі . Усі живуть у тісному співтоваристві. )
- Як ви вважаєте, чи є в екосистемі шкідливі і корисні?
( В екосистемі немає шкідливих і корисних оскільки всі пов’язанні одне з одним. )
Вихователь: Діти уявіть які цікаві речі, іграшки, поробки можна виготовити з коробок, старих пластикових пляшок, кришок від різних напоїв, пінопласту, старих речей, лотків із яєць. Давайте ми з вами підійдемо до нашого столу і розповісте як ви вдома з мамами дали старим речам нове життя.
( Презентація виставки. )
( Діти демонструють поробки пояснюють з чого вони їх зробили. )
Вихователь: Якби люди доклали зусиль та змогли переробити все сміття у потрібні речі, мабуть, нашій Землі не загрожувало б забруднення.