Конспект інтегрованого заняття на тему “Сім’я” 1

Сертифікат № DS031

Відомості про автора:

Згурська Ольга Борисівна
Вихователь дошкільного підрозділу НВК
Чорноморський навчально-виховний комплекс  «Спеціальна загальноосвітня школа інтенсивної педагогічної корекції І – ІІ ступеня – дошкільний заклад компенсуючого типу», м. Чорноморськ, Одеська обл.

Для кого призначений: Старша група ЗДО
Спрямованість змісту: Пізнавальний розвиток(дитина у довкіллі) + мовленнєвий розвиток

Конспект інтегрованого заняття на тему “Сім’я”

Тема: «Сім’я»

Програмовий зміст

Формувати у дітей уявлення про сім’ю, як про людей, які живуть разом, піклуються одне про одного; про її склад, родинні відносини. Пояснити дітям важливість родинних взаємовідносин; уточнити знання про матір як найближчу і дорогу людину. Вчити дітей класифікувати людей за віком, статтю. Вчити дітей чітко відповідати на питання. Тренувати в побудові різних типів речень. Закріпити                         в активному словнику дітей назви членів сім’ї та родичів. Розвивати інтонаційну виразність мовлення, увагу, логічне мислення. Вчити дотримуватися основних норм культури поведінки. Тренувати дітей у вирішенні простих математичних завдань                 зі складанням в межах 5. Вчити дітей обґрунтовувати і пояснювати свою думку. Виховувати почуття любові, поваги до всіх членів сім’ї, бажання піклуватися                    про близьких, допомагати їм.

Попередня робота: бесіди про сім’ю, членів сім’ї, родичів; читання художніх творів, розглядання картин, ілюстрацій, інсценування моральних ситуацій. Демонстраційний матеріал: предметні картинки (малина, ананас, морозиво, апельсин), сюжетні картини з демонстраційного матеріалу «Моя сім’я» (бесіди                 за малюнками) видавництва «Ранок» ( «Турбота», «Ми повинні берегти один одного», «Поруч або разом», «Люди»), фігура – серце.

Роздатковий матеріал: картки «Що спочатку, що потім» (вік людини), картки «Добре – погано».

Хід заняття

Гра «Зашифроване слово» (скласти слово з перших звуків слів-назв картинок: малина, ананас, морозиво,апельсин: МАМА.)

– Який перший (останній) звук в слові мама?                                                                        

         – Скільки складів у слові мама? Змініть слово мама так, щоб в ньому стало                          3(4) склади (матуся, матінка, мамуся, мамочка, матусенька).

– Діти, давайте з вами пригадаємо вірш «Найдорожче слово» (В.Гринько).

(Діти читають вірш напам’ять.)

Ще в колисці немовля

Слово «мама» вимовля.

Найдорожче в світі слово

Так звучить у рідній мові:

«Мати, матінка, матуся,

Мама, мамочка, мамуся…»

Ну, а як звертаюсь я? –

«Рідна ненечко моя!»

– Діти, а як ви звертаєтеся до своєї мами? (Відповіді дітей.)

– Що у мене в руках? (Фігура-серце). Серце – це символ любові. Зараз ви будете передавати один одному фігуру-серце і говорити, за що ви любите свою маму.

Д / в «Я люблю маму за те, що …» (складання складнопідрядних речень).

– Мама – найрідніша для вас людина в світі, головний член вашої родини.

– Назвіть членів сім’ї. (Мама, тато, сестра, брат).

– Підніміть руки старші (молодші) брати, старші (молодші) сестри і назвіть, для кого ви є старшим (молодшим) братом, старшою (молодшою) сестрою. (Відповіді дітей.)

– Як по-іншому ми можемо назвати членів сім’ї? (Рідні.)

– А зараз, діти, послухайте і розв’яжіть задачки.

1. «У Славіка є сестра і два брати. Скільки дітей в сім’ї? »(4)

2. «Раз, два, три, чотири.

Хто живе у нас в квартирі?

Тато, мама, брат, сестричка,

Кішка Мурка, два кошеня,

Мій щеня, цвіркун і я

– Ось і вся моя сім’я!»                                                                                                                          – Скільки людей в сім’ї? (5)

Пальчикова гімнастика «Сім’я»                                                                                           

    «Ось цей пальчик  – мій дідусь,

Цей пальчик – моя бабуся.

Ось цей пальчик – мій татусь,

Цей пальчик – моя матуся.

А цей пальчик – буду я,                                                                                                                                      Ось і вся моя сім я!»

– Діти, але крім рідних у вас є ще й близькі родичі.

– Назвіть їх. (Бабуся, дідусь, тітка, дядько, племінник, племінниця, онук, онучка, двоюрідний брат, двоюрідна сестра.)

– А зараз пограємо в гру «Хто я?» (Скажіть, хто ви для кого).

– Для мами ти … (дочка). Для тата ти … (син).

– Для бабусі ти … (онучка). Для дідуся ти … (онук).

– Для тітки ти … (племінник). Для дядька ти … (племінниця).

– Для доньки твоєї тітки ти … (двоюрідна сестра).

– Для сина твого дядька ти … (двоюрідний брат).

– Сім’я – це група людей, що складається з чоловіка, дружини, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом.

– На які групи ми можемо розподілити інших людей? (Друзі, знайомі, малознайомі, чужі).

Гра «Докажи слівце»                                                                                                            

    Ніжна, лагідна і мила,

На цей світ нас народила.

Я до неї пригорнуся, Це ріднесенька… (матуся).

Живе в квартирі поруч дід,

Той дід – хороший наш … (сусід).

У сім’ї у нас я та Вірочка,

Я братик їй, вона – … (сестричка).

Сильний, добрий, справедливий, біля нього ми щасливі.

Знає, вміє він багато. Гордимось, бо це наш … (тато).

Завжди, на вулиці і вдома,

Вітаю я своїх … (знайомих).

Ти один вдома? Отже, знай:

Чужих в квартиру … (не пускай)!

– Незнайомців не слід боятися, але і довіряти їм також не можна: адже ми не знаємо напевно, хороші вони люди або погані, що у них на думці.

Д / г «Як потрібно?» (Дітям пропонується виправити речення, погоджуючи їх зміст із загальноприйнятими моральними нормами.).

1. «Коли тітка Юля зайшла в кімнату, маленький Петрик насупився і відвернувся. (Коли тітка Юля зайшла в кімнату, маленький Петрик повернувся, посміхнувся і привітно привітався.)

2. Мама розмовляла зі своєю сестрою, а Андрій постійно вставляв репліки і заважав розмові. (Мама розмовляла зі своєю сестрою, а Андрій слухав мовчки і не заважав дорослим спілкуватися.)

3.В гостях Вася весь час бігав по кімнаті, галасував і нікому не давав спокою.                      (В гостях Вася поводився спокійно і ввічливо.)

4. Коли бабуся лягла відпочивати, Сергій включив телевізор. (Коли бабуся лягла відпочивати, Сергій вимкнув телевізор.)

– Давайте розглянемо картину.

– Хто зображений на картині? (Бабуся з онуками.)

– Що роблять діти? Напевно, бабуся захворіла?

– Від чого бабуся швидше видужає – від ліків або від турботи онуків?

– Чи потрібно продовжувати піклуватися про бабусю, коли вона видужає?                Художник назвав картину «Людям турбота як повітря потрібна – стати здоровішими допоможе вона».

– Розглянемо наступну картину.

– Хто зображений на картині? (Мама з дітьми.)

– Хто проявляє увагу до хворої мами? Як він це робить? Чому дочка неуважна?

– Що для неї важливіше: дивитися журнали або зробити щось приємне для мами?

– Чому вона не поспішає проявити увагу?

Художник назвав картину «Ми повинні берегти один одного».

– Розглянемо наступну картину.

– Хто зображений на картині? (Сім’я.)

– Як ви думаєте, яка сім’я зображена на картині?

Художник назвав картину «Поруч або разом».

– Як ви вважаєте, члени цієї родини гуляють разом або тільки знаходяться поруч?

– Чому ніхто не помічає, що матусі  важко нести повні сумки і молодшу дитину?

– Що б ви хотіли змінити в змісті цієї картини?

– Як треба ставитися до близьких і рідних людей? (Треба любити їх, піклуватися     про них, намагатися бути слухняними, наслідувати їхньому прикладу, допомагати їм.)

Фізкультхвилинка «Я усім допомагаю»                                                                                        

 Я усім близьким, малята,

Повсякчас допомагаю.

Ось заплакав менший братик –

Я колисочку гойдаю.

Татку поможу копати,

Мамі – підмітати в хаті,

А бабусі – посуд мити,

Ще й святковий стіл накрити.

Друзям – у м’яча погратись,

Та у піжмурки ховатись.

А старому дідусю

Швидко капці принесу.

– Подивіться на картину.

– Хто зображений на картині? (Люди.)

– Чим відрізняються ці люди? (Віком і статтю).

– Кого з ваших рідних вони нагадують?

– Візьміть на столах картки і розкладіть їх по мірі  збільшення віку людини.

(Картки для хлопчиків: немовля, хлопчик, юнак, чоловік, дідусь.                                   

   Картки для дівчаток: немовля, дівчинка, дівчина, жінка, бабуся.)

– Хто зображений на першій (другій, третій, четвертій, п’ятій) картці? (Відповіді хлопчиків, дівчат).

– Візьміть наступні карточки. Розгляньте їх. Подумайте, на якій картці дитина чинить правильно, а на якій – неправильно.

– Скажіть, а як вчинили б ви? (Відповіді дітей).

– Давайте разом повторимо правила, які треба виконувати.

1. Після гри іграшки треба прибирати на свої місця самому.

2. Не розкидати свої речі.

3. Застелювати своє ліжко.

4. Допомагати мамі прибирати зі столу, мити посуд.

5. Допомагати своїм молодшим братам (сестрам).

Підсумок заняття: «Що потрібно для того, щоб сім’я була щасливою?» (Відповіді дітей).

1 Comments

  1. Гра «хто я» абсурд. Для мами я дочка, для тата – я син

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

0
    0
    Кошик
    Ваш кошик порожнійМагазин