Тимошук Людмила Феодосіївна
Вихователь
м. Ковель ЗДО №11
Для кого призначений: середній дошкільний вік
Спрямованість змісту: Розвиток мовлення, природне довкілля, художня література
Конспект заняття з використанням елементів ТРВЗ на тему «Пташині історії»
для дітей середньої групи
Підготувала вихователь Тимошук Л.Ф.
Мета: збагачувати знання дітей про перелітних птахів рідного краю; учити передавати свої враження, міркування від спостережень за їх поведінкою; шляхом дидактичних ігор та вправ сприяти формуванню аналітичного та асоціативного мислення; розвивати системно-функціональне мислення, креативність у розв’язанні проблемних завданнь через добір різноманітних варіантів рішень; за допомогою мнемотаблиць, карток-символів сприяти ефективному запамꞌятовуванню структури оповідання та вірша, відтворенню їх змісту.
Формувати моральну позицію та ціннісні орієнтири дитини: не наносити шкоду довкіллю,гуманно відноситись до живих обꞌєктів природи,розуміння того,що усі мають право на життя.
Учити естетично сприймати природне довкілля; помічати у світі природи чарівне, дивовижне,цікаве, насолоджуватися красою і неповторністю оточуючого світу.
Матеріали: картки «Кого зустріли птахи», пера із складами – початковими назвами птахів; скринька, віяло, мікрофон, яблуко, літак, комаха; магнітофон, записи співу птахів, голосу джмеля; мнемотаблиця до оповідання В.Сухомлинського «Соромно перед соловейком», контури серця, червоне серце, розрізане на шматочки, малюнки для вирішення проблемних ситуацій, вірш «Сороки» у малюнках-символах, палички (гілочки), гніздо – круг з гілок.
Попередня робота: спостереження за птахами нашої місцевості,екскурсії до місця гніздування граків, до шпаківні; читання оповідань В,Сухомлинського «Радість летіти додому», «Жук і Соловейко», «Соромно перед Соловейком», О.Буценя «Жайворонкові пісні», М.Магери «Ластівꞌята», віршів Г.Чубач, А.Качана; вивчення закличок, віршів за допомогою схем-символів; проведення з дітьми дидактичних ігор та вправ на розвиток творчих здібностей, як от: « А що було б якби…», «Добре – погано», « Знайди протилежності», « Що було спочатку» тощо
Методи і прийоми: метод мозкового штурму « Якби у тебе були крила», «Коли гніздо впало у колодязь»; метод функціонально-вартісного аналізу « Як можна використати пірꞌїну», метод функціональної аналогії « Хто зустрічав птахів», метод символічної аналогії « Склади серце», мнемо таблиця, картки – схеми.
Хід заняття:
- Діти,сьогодні до нас завітало багато гостей і ми,як виховані люди,маємо з ними привітатися:
Ми у садочку гостей вітаємо,
Доброго ранку усім вам бажаємо.
Хай усмішки сяють на лицях щодня.
- Доброго ранку! Доброго дня!
- Малята,а як ви думаєте,чи добрі гості до нас завітали? Чому ви так вважаєте?
(добрі,бо посміхаються,гарно з нами привітались,не бешкетують,не кричать тощо)
- Уявіть,що ви художники,якими кольорами ви намалювали б доброту,радість,любов?
(жовтим,рожевим,голубим,зеленим,білим.)
- А які фарби узяли б,щоб зобразити сум,гнів,злість?
(чорні,сірі,фіолетові)
- Так,у нас панує радість і добро: довкола жовті,салатні,рожеві кольори,а обличчя гостей
сяють усмішками,та рано-вранці,коли сонечко ще тільки-тільки вставало над горизонтом у нас був ще один гість,правда,на жаль,він нас не дочекався: у нього були пильні справи,та залишив вам привіт і ось цю скриньку. Хто б це міг бути?
О,та тут напис на шматочку паперу « Ввімкніть магнітофон»
(Вихователь вмикає запис голосу джмеля)
- Я здогадалась,це ж,напевне,той допитливий джмелик, памꞌятаєте: про його пригоди я вам читала. Цікаво, а що ж у скриньці?
( віяло,мікрофон,подушка,жучок,яблуко)
- Зрозуміло,джмелик хоче дізнатись чи й справді ви розумні і кмітливі дітки,а якщо
так,розповісти вам багато цікавих історій. Отже,уважно розгляньте ці предмети і скажіть: з якими тваринами вони повꞌязані.
- Як ви здогадались? Навчіть і нас.
- Тут є мікрофон і ви сказали,що птахи гарно співають,це справді так і особливо чарівний їх
спів навесні. Хочете послухати?
( запис співу птахів)
- Чому ми не чули такого чудового співу у осінні та зимові дні? Чому вони радіють тепер?
( багато птахів відлітали на зиму у теплі краї,а зараз повернулися,радіють зустрічі із рідним краєм,рідним лісом,рідним гніздечком,хорошими людьми)
- Так,птахи линули до рідної домівки,так поспішали із чужини,що розгубили свої пера,
Джмелик їх зібрав і приніс сюди. Допоможіть птахам відшукати своє перо.
Вправа « Упізнай птаха»
( діти читають склади на перах і прикріплюють біля птаха,назва якого починається з даного складу: со-, ле-, зо-, жу-, жа-, ла-, ле-.)
- Діти,ви просто молодці,дуже вам дякую від свого імені та від цих прекрасних птахів.
Ми з нетерпінням чекали зустрічі з нашими пернатими друзями,а хто ще з радістю зустрічав птахів,
здогадайтесь,розглянувши картки-загадки: на них зображені предмети, повꞌязані з певною істотою.
Поміркуйте і скажіть до кого саме стосуються ці предмети.
Дидактична гра «Кого зустріли птахи?»
(свинка)
(дівчинка)
(їжак)
( хлопчик,жаба,риба,курка,білка,півник,заєць,лисиця,собака,синиця,качка,метелик,миша )
Важка і небезпечна дорога на батьківщину,але чи відчують птахи захист і спокій удома?
Кого птахи люблять, а кого бояться? Джмелик залишив нам картку,розгляньте і скажіть: кого птахи люблять,а хто становить для них загрозу.
Вправа « Кого пташка любить,а кого боїться?»
Діти розглядають картку і,називаючи предмет,повідомляють: як ставиться до нього пташка.
Наприклад: це гусениця,деякі птахи їх люблять їсти; це кіт, птахи його бояться.
- А от соловейко зустрів у лісі двох дівчат,як це було описав Василь Сухомлинський у
оповіданні, як називається оповідання і що це була за зустріч, дуже цікаво знати гостям.
Адже ви уже напередодні слухали цю оповідку і розповісти її вам допоможе ось ця таблиця.
Переказ оповідання В.О.Сухомлинського « Соромно перед соловейком» за мнемотаблицею
- Чому ж Олі стало соромно перед соловейком?
- Що станеться,коли усі так вчинять,як Ліда?
- А чи співатиме вам соловейко? Як ви поводитеся у лісі?
- Я впевнена: для вас наші пернаті артисти влаштовуватимуть цілі пташині концерти,адже ви – Їхні справжні друзі. Але для цього треба встати рано-рано,разом із сонечком і привітатися із друзями-співаками.
Фізкультхвилинка « Спів пташок»
Ти проснися рано-рано,
Привітайся з ластівками.
Крилами ти помахай,
Іще трішки покружляй,
Разом з ними заспівай:
- Твід,твід,тлюі,тлюі.
А тепер всі дружно в коло
Станьмо малюки,
Поспіваєм і покажем,
Як стрічають своїм співом
День новий пташки.
Соловейко день стрічає
Таку пісеньку співає:
- Фіть,фіть,тьох,тьх,тьох.
Грак по полю походжає,
чурвꞌяки видобуває
І співає пісню так:
- Крак,крак,крак.
Своєї пісні шпак не має,
По лісах,садах літає,
Чужі пісні переймає:
- Ців,ців,тьох,тьох,кра.
Лелека в лузі походжає,
Мишам він рахунок знає
Також жаб ловить мастак,
А співає пташка як?
- Кле-кле-кле.
- Ну що ж,птахів зустріли і пісні їх послухали,а тепер прошу послухати пташині історії,
які мені розповів Джмелик,а я переповім вам і разом ми випустимо настінну газету,яку прочитають ваші батьки і всі охочі. Сьогодні я буду кореспондентом,а ви моїми помічниками,дуже прошу вас уважно слухати і відповідати на запитання у мікрофон.
Історія перша:
Прилетіли якось лелеки на галявину біля лісу,розбрелися,вишукуючи мишей та ящірок і раптом з лісу вийшов здоровенний кошлатий ведмідь. Усі птахи швидко піднялися вгору і відлетіли подалі від лісового велетня. Чому вони злякалися? Хіба ведмідь і лелеки не друзі? Чим вони різняться?
( діти називають відмінності)
Жабок всіх збирати щоб
У лелек є довгий … (дзьоб)
Щоб пташина полетіла
Є у неї сильні…(крила)
Сіла птаха на…( подвірꞌя),
Розпушила своє … (пірꞌя).
- А якби у вас були крила,куди б ви полетіли?
- Як можна використати пірꞌїну?
Історія друга:
Шпаки розповідали,що одного разу мало не загинули вони та їх пташенята. Ось які пригоди трапились.
Вирішення проблемних завдань,зображених на малюнках:
- Хлопчик заліз на дерево,щоб дістати мꞌяч і побачив гніздо з пташенятами.
- Пісня пташки привернула увагу кішки.
- Гніздо упало в колодязь.
Історія третя:
Лісовий жайворонок на яворі зустрів три сороки,саме такі,про які ви вчили віршик, давайте прочитаємо його за схемами-символами,які нам приніс Джмелик.
Вірш Л,Талалай « Сороки» (за схемами)
Летіло три,летіло три,
Летіло три сороки.
І сіло три,і сіло три,
На яворі високім.
І цілий день і цілий день
Кричали три сороки,
Що їх не три,а тридцять три
На яворі високім.
- Малята, ви просто молодці,я захоплююсь вами,чудове інтервꞌю,вийде цікава газета.
Насамкінець,я хотіла б,щоб ви допомогли побудувати гніздо для птахів. Ми збудуємо його біля нашого майданчика,можливо і в нас поселиться птах,який буде приносити радість і щастя.
Але для цього уявіть,що ви птахи,про що ви попросите людей від імені птахів,озвучте прохання, кладучи гілочку на гніздо.
Вправа « Ми б вас попросили»
- Бережіть нас – ми ваші друзі
- не вирубуйте лісів,без них ми загинемо,
- Не руйнуйте наших гнізд…(тощо)
Мої любі, у вас світлі помисли і добре серце. Памꞌятайте,що усе-усе живе на Землі,усі-усі: і великі,і крихітні,і гарні,і непривабливі,і з шерстю,і з пірꞌям, іголі ,і пухнасті мають право на життя. Допомагайте їм,оберігайте їх,віддайте їм часточку свого серця.
У вас є шматочки червоного паперу,такого,як серце,що бꞌється у ваших грудях.Давайте із цих часток складемо серце і подаруємо птахам.
( Діти складають серце із частин)
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить,
В її очах любов і ласка сяє,
Така людина сонечком горить.
Ось і закінчилася наша розмова.
Працювали ми завзято,
Гості дуже-дуже раді,
Що кмітливі ви,малята.
А тепер скажіть мені:
Вам сподобалось,чи ні.