Відомості про автора:
Мельник Вікторія Віталіївна
Вчитель- логопед
Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу № 8 «Казка»
м. Ковель
Корекційно-розвивальне заняття «Ознайомлення з будовою органів мовлення людини. Підготовчі артикуляційні вправи».
Коротка анотація роботи: логопедичне заняття для батьків для ознайомлення дітей із органами артикуляції та підготовчими артикуляційними вправами.
Спрямованість змісту (корекційно-розвивальне заняття)
Вікова група(середня):
Тема: «Ознайомлення з будовою органів мовлення людини. Підготовчі артикуляційні вправи».
Мета:
-дати учням-логопатам знання про назву та будову органів мовлення людини;
-розвивати навички відчувати їх положення;
– розвивати слухову увагу, фонематичний слух, спостережливість, сприймання і логічне мислення;
-виробляти в учнів вміння слухати, розуміти і відтворювати почуте; правильно виконувати завдання за інструкцією.
Тип: групові заняття
Вид: корекційне
Обладнання: -індивідуальні дзеркала;
-мультимедійна презентація
Хід заняття
Організаційний момент.
Логопед: Любі діти! До нас на заняття завітали люди щирі.
Привітаймо в добрий час гостей посмішкою й миром.
Діти: Доброго дня вам!
Логопед: Ми вам раді, люди добрі!
Ми вітаєм щиро вас і запрошуєм ласкаво на заняття всіх до нас.
Девіз заняття:
Якщо хочеш гарно розмовляти,
Треба вміти чітко промовляти
Звуки виразно і красиво,
Щоб було всім зрозуміло.
Основний етап заняття
Логопед: Слайд 1. Запрошую вас у казковий світ, героями якого станете ви самі разом з учнями-звірятками лісової школи. Казка ця – незвичайна, тому що вона не про відомих вам казкових героїв, і яку ви ще не читали і не чули.
Слайд 2. Артикуляційна казка «Будиночок для язичка»
(Логопед роздає індивідуальні дзеркала)
Слайд 3. Жив Язичок, дуже сумний. Та й звідки взятися веселощам, якщо не було в нього свого будиночка? Нічого іншого Язичкові не залишалося, як жити на вулиці, а там восени дощ, зимою сніг та й літом дні холодні бувають.
Слайд 4.Погано було Язичкові, він часто застуджувався і подовгу хворів.
Але одного дня Язичок знайшов собі будиночок. Слайд 5. – Який? (Ротик).
– У вас є язички?
– Де вони живуть?
(У ротику).
Слайд 6. Зрадів Язичок і вирішив привести свій новий будиночок у повний порядок.
Слайд 7. Будинок має бути фортецею, тому Язичок встановив двоє дверей: перші двері – губи, вони можуть посміхатись і в «трубочку» зібратись, потім знову посміхатись.
Слайд 8. Двері бувають різні.
Другі двері – зуби грізні, вони можуть відкриватись, закриватись і кусатись.
Слайд 9.У новому будиночку Язичка не було вікон, зате були стіни, правда, дуже дивні. Вони могли роздуватися, як кулі.
– Як вони називаються? (Щоки).
Слайд 10. А стеля була тверда і називалася піднебіння. Піднебіння нерівне і нагадує купол. Передня частина стелі – піднебіння закінчується маленькими горбочками. Це альвеоли. Вони розташовані за верхніми зубами.
Слайд 11. Ззаду стеля переходила у занавіску з маленьким язичком.
Слайд 12. Підлога в домі теж була, але не звичайна, бо рухатись могла – це щелепа.
Слайд 13. Не дивлячись на деякі незручності, Язичкові дуже подобалося його нове житло. Правда, в ньому завжди було сиро, навіть спати доводилося в мокрій постелі, зате було тепло і затишно, а головне не було протягів.
Слайд 14.
– А зараз діти погляньте на схему будови органів мовлення людини і скажіть з яких органів артикуляції складається будиночок для язичка, тобто наш ротик.
Всі ці органи нам дуже потрібен, коли ми їмо, розмовляємо і т.д.
А щоб те, що ми промовляємо було чути, нам допомагає Голосок.
Його будиночок знаходиться глибоко в роті.
-Прикладіть долоньку до горла і погарчіть, наче тигр: «Гр-гр-р-р», або пожужжіть як жук «Дж-дж», чи як комар «Дз-дзз». Стінки будиночка голоска дрижать. Ви відчуваєте вібрацію голосових зв’язок. Це ваш Голосок в будиночку танцює, дзвенить (при вимові дзвінких приголосних звуків).
-Ну що ж запам’ятали, які органи артикуляції допомагають нам говорити.
Зараз ми перевіримо виконавши вправу «Покажи із заплющеними очима»
Будьте уважні! Слухайте мої вказівки і виконуйте їх:
– заплющіть очі;
-відкрийте широко рот;
-оближіть верхню губу язиком справа наліво;
-покладіть широкий язик на нижню губу;
-притисніть напружений широкий язик до нижніх зубів (з середини рота);
-знайдіть кінчиком язика горбочки за верхніми зубами – альвеоли;
-торкніться кінчиком язика твердого піднебіння, проведіть по ньому язиком;
-закрийте рот;
-розплющіть очі, витріть рот серветкою.
Молодці, всі справилися, виконуючи завдання за інструкцією.
А зараз у лісовій школі – весела перерва.
В казковому лісі розминка.
Настала фізкультхвилинка. Слайд 16-21
Слайд 22. А зараз майстер-клас покажуть казкові герої – учні лісової школи.
Вони демонструватимуть артикуляційні вправи.
Вправи для язика.
Слайд 23. (Демонструють лісова жабка і білочка).
Слайд 24. Вправа «Грибок».
Слайд 25. Вправа «Млинець».
Слайд 26. Вправа «Смачне варення»:.
Слайд 27. (Демонструють лісова мишка і їжачок).
Слайд 28.Вправа «Щіточка»:
Слайд 29. Вправа «Гойдалка»
Слайд 30. Вправа «Вітрило»
Слайд 31. (Демонструють лисичка і зайчик)
Слайд 32. Вправа «Маляр»
Слайд 33. Вправа «Годинник»
Слайд 34. Вправа «Чашечка»
Всі молодці!
Учні лісової школи намагались бути майстерними, а діти – уважними і старанними.І за це вони передали вам ось такі гостинці.
Заключний етап заняття
Логопед: А язичок кожного з вас, насправді, чари має.
На всіх мовах розмовляє.
В роті він – немов турист :
Вправо – вліво, зверху – вниз.
Може бути він човном, може бути він веслом.
Зверху — вниз і вправо — вліво – повертається уміло.
То, мов голка він тоненький , то, мов бубличок кругленький.
То, мов коник: цок-цок-цок, що процокав на місток.
Як горобчик він зумів: ців-ців-ців! Цвірінь!, Ців-ців!
Губи в посмішку складає, ніби слон, що хобот має.
Набирає в рот води, мокрим будуть він і ти!
Заспіває, наче соловейко, дуже раді будуть батько й ненька.
(Учні, користуючись індивідуальними дзеркалами, текст вірша супроводжують артикуляційними рухами)
Логопед: Шановні батьки.
Навчаючись ваші діти,
пізнати хочуть дивосвіт.
І я впевнена, ми з вами зробимо усе для того,
щоб у майбутньому це був —
«найкращий у країні цвіт».
Логопедичне заняття закінчено! Дякую за увагу! До зустріч