Конспект заняття з логіко-математичного розвитку для дітей старшого дошкільного віку “У пошуках скарбу”
Відомості про автора:
Для кого призначений: Старша група
Форма проведення: логіко-математичний розвиток
Конспект заняття з логіко–математичного розвитку для дітей старшого дошкільного віку
Тема. У пошуках скарбу
Програмовий зміст: продовжувати вчити називати числа від 1 до 10, розрізняти лічбу у прямому і зворотному порядку, від заданого числа, кількісну та порядкову лічбу, визначати попереднє та наступне число у цифровому ряді. Закріпити знання про геометричні фігури (трикутник, квадрат, круг, прямокутник, ромб), їх властивості та особливості. Вправляти в умінні орієнтуватися на площині аркуша паперу, визначати проміжні напрямки (верхній правий кут, верхній лівий кут, нижній правий кут, нижній лівий кут) та у просторі (ліворуч, праворуч, вгорі, внизу). Формувати вміння самостійно аналізувати об’єкт, визначати в ньому основні частини і деталі, добирати будівельний матеріал відповідно до задуму. Розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, дрібну моторику пальців рук. Виховувати ініціативність, товариськість, чуйність, бажання прийти на допомогу.
Матеріал: роздатковий: цифри та цифрові смужки, аркуші картону А5 синього кольору, рибки різної форми, цеглинки LEGO, схеми пальм; демонстраційний: повітряні кульки, карта, лист, картки із завданнями, ілюстрації із зображенням геометричних фігур, скриня, цукерки, музичний супровід.
Хід заняття
I Організаційний момент
– Доброго ранку, шановні гості! Ми раді вітати Вас у нашому закладі. Бажаємо Вам приємного перегляду та гарного настрою.
– Дорогі діти, привітайтеся, будь ласка, з гостями.
– А тепер давайте станемо у коло друзів. Подаруємо одне одному добрий погляд, ласкаву посмішку, закриємо очі та передамо тепло долоньок друзям.
Аудіо запис № 1 «Чарівні звуки»
– Що це за чарівні звуки. Погляньте, до нас залетіли повітряні кульки. Але вони незвичайні, а інформаційні. Кульки принесли нам лист. Але від кого він. Вам цікаво дізнатися?
– Зараз я вам його прочитаю. Слухайте уважно!
«Доброго дня, дорогі діти. Я знаю, що ви дуже кмітливі, розумні та допитливі, а ще чула, що ви любите математику. Тому я запрошую Вас у подорож на чарівний острів, на якому є незвичайний скарб. Ви можете відшукати його і забрати собі. Не зволікайте ні хвилини, вирушайте швидше на острів. Карта вам допоможе. Нехай щастить.
Королева Математики»
- Хто надіслав нам лист?
- Що приготувала для нас Королева Математики?
- Де знаходиться скарб?
- Ну що, діти, чи хотіли б ви знайти скарб?
- А чи знаєте ви, що таке скарб?
- Що допоможе нам у пошуках скарбу?
- Погляньте на карту. Справді, дорога нас чекає нелегка, але ми спробуємо знайти скарб, адже ми дружні, уважні, розумні.
– А відправимося ми на острів на кораблі. Він вже готовий до відправлення. Але ж хто ж буде ним керувати? Нагадайте, як називають людину, яка керує кораблем?
– Який повинен бути капітан?
– Кого ви пропонуєте обрати капітаном?
– А всіх вас, діти, я запрошую матросами стати. На кораблі будемо мандрувати.
– Діти, ми як справжні мандрівники повинні знати, коли відправляємося у подорож. Тож, скажіть мені, будь ласка, яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Який сьогодні день тижня?
– Яка частина доби?
– Подорож починається 26 листопада вранці.
– Погляньте на карту. Нам потрібно правильно визначити маршрут. Які геометричні фігури приведуть нас до першого острова?
– Капітан, тримай штурвал. Матроси, шикуйтеся за капітаном у колону по одному, спочатку дівчатка, потім хлопчики. Підняти якір, повний вперед.
Аудіозапис № 2 «Шум моря»
II Основна частина
– Капітан, що ти бачиш за бортом? Виходьте та сідайте на стільці.
– Діти, ми з вами потрапили на острів Геометричних фігур. Як ви вважаєте, хто живе на цьому острові?
– Щоб подолати першу перешкоду вам потрібно виконати цікаве завдання від мешканців цього Острова.
– На дошці будуть з’являтися геометричні фігури, вам потрібно знайти зайву фігуру та пояснити чому вона зайва.
Дидактична вправа «Знайди зайву геометричну фігуру»
– Молодці, з цим завданням ви впоралися. Погляньте на карту, які геометричні фігури приведуть нас до другого острова?
– Підняти вітрила! Шикуйтеся за капітаном у колону парами по два. Відправляємося далі!
Аудіо запис № 3 «Шторм»
– Погода щось зіпсувалася, дме лютий вітер, ви чуєте?
– Дощ починається. Наш корабель потрапив у шторм. Вода заливає палубу. Пошкоджено деякі прилади на кораблі, на головному пульті управління повилітали кнопки.
Аудіо запис № 4 «Тривога»
– Перед нами острів принцеси Лічилочки. Стоп машина! Що робити?
– Діти, у вас на столах лежать пульти управління. Нам потрібно їх відремонтувати. Для того, щоб пульт запустився, потрібно вставити пропущені цифри-кнопки по порядку.
Дидактична гра «Відремонтуй пульт управління кораблем»
– Молодці, ви швидко впорались із завданням. А зараз назвіть цифри на кнопках від 1 до 5 (5 до 10, 1 до 10), так як ви їх розклали.
– Назвіть сусідів цифри 2, 5. Яка цифра стоїть попереду, а яка наступна?
– Що більше 5 чи 6 ? На скільки 5 менше від 6? А 6 більше від 5?
– Молодці, ви вірно виконали ці завдання.
– Щоб запустити пульт управління кораблем потрібно порахувати разом у зворотному порядку від 10 до 1.
– Пульт працює, молодці! Ви працювали швидко та точно!
– Погляньте на карту. Які геометричні фігури приведуть нас до третього острова?
– Шикуйтеся за капітаном у колону по три.
– Підняти вітрила, повний вперед!
Аудіозапис № 2 «Шум моря»
Гімнастика для очей
Діти, замріть. Ми пливемо по морю.
Не повертаючи голови, подивіться на Острів зліва.
Подивіться на острів справа.
Підніміть оченята вгору і погляньте на хмари.
А тепер ми побачили чайку.
Поставте пальчик перед собою.
Вона то наближається, то віддаляється від нас.
Припливли. Подивіться у свої біноклі.
– Що ви бачите? Ще один острів? Це острів Орієнтирів.
Аудіозапис № 5 «Сигнал»
– Ой, я щось чую. Нам повідомлення. Давайте його послухаємо.
Аудіозапис № 6 «Повідомлення»
«Допоможіть! На морі пройшов шторм, морські мешканці рибки опинилися на суші-врятуйте їх, відправте у відкрите море.
– Діти, що будемо робити? Вирушаємо на допомогу!
Дидактична гра «Врятуємо рибок»
– Порахуйте, скільки рибок нам потрібно врятувати? Назвіть, якого кольору перша рибка (друга, третя, четверта, п’ята)?
– Настав час їх рятувати,
Візьміть жовту рибку, покладіть її у верхньому лівому куті.
Візьміть червону рибку, покладіть її у верхньому правому куті.
Візьміть зелену рибку, покладіть її у нижньому лівому куті.
Візьміть синю рибку, покладіть її у нижньому правому куті.
Візьміть фіолетову рибку, покладіть її у центрі аркуша.
– Назвіть, де знаходиться жовта (червона, фіолетова) рибка?
– Вам вдалося врятувати рибок. Ви молодці! А зараз пропоную трішки відпочити. Виходьте до мене. Покажемо, які ми спритні.
– Станьте в коло, тримайте цеглинку. Пам’ятайте, її потрібно передавати сусіду справа.
Фізкультхвилинка
Аудіозапис № 7
– Ну ось ми трішки відпочили. Мандрівники, ну що, ви готові до відправлення? Погляньте на карту, які геометричні фігури приведуть нас до четвертого острова?
– Шикуйтеся за капітаном у колону по одному. Далі на нас чекає ще один острів, можливо на ньому заховано скарб.
Аудіозапис № 2
– Ось і він на горизонті.
– Який незвичайний острів нас зустрічає. Виходимо. Погляньте, я бачу повідомлення. Напевно, воно для нас. Зараз я вам його прочитаю. Слухайте уважно.
Врятуйте острів. Висадіть на ньому пальми. Якщо ви це зробите, то вам відкриється шлях до острова Скарбів.
- Діти, що нам потрібно зробити?
- Навіщо на острові потрібні пальми?
- Ну що, врятуємо цей острів?
- Пальми ми зробимо з цеглинок «Лего». Перед вами схема-зразок з зображенням пальми. Розгляньте її уважно.
- Порахуйте, скільки цеглинок вам знадобиться для того, щоб побудувати пальму?
- Погляньте у кошик, перевірте чи у всіх 7 цеглинок.
- Якої вони форми? Скільки у кошику цеглинок квадратної форми? Скільки прямокутної? Цеглинок якої форми більше? На скільки цеглинок квадратної форми більше? На скільки цеглинок прямокутної форми менше?
- Починайте самостійно будувати пальми за схемою. Врятуємо цей Острів разом!
Конструювання з ЛЕГО «Пальма»
– Молодці, гарні пальми у Вас вийшли. Тепер острів знову став яскравим та гарним.
– Ось ми і подолали всі перешкоди, які зустрічалися на нашому шляху. Погляньте на карту, шлях до Острова скарбів відкрито. Які фігури нам допоможуть на нього потрапити?
– На острів Скарбів ми з вами відправимося, тримаючись за руки, як справжня дружна команда! Вирушаємо!
Аудіо запис № 2
III Підсумок заняття
– Пришвартувати корабель біля причалу. Нарешті ми знайшли Острів скарбів. Але де ж скарб і що це за звуки?
Аудіо запис № 8
Володар скарбу: «Доброго дня, мандрівники. Я – Володар скарбу, господар острова. У мене є багато золотих монет. Але я дуже старий, і мені вони не потрібні. Якщо ви потрапили на мій острів, то виконали всі завдання Королеви математики і тому я віддам скарб вам. Пам’ятайте: «Хто шукає, той завжди знайде». До нових зустрічей, юні мандрівники!».
– Дякуємо Вам, господар острова.
– Погляньте, скільки золотих монет у скрині. Ви їх заслужили.
– Діти, ось і закінчилася наша подорож та настав час повертатися до дитячого садка.
– Скажіть, чи сподобалось вам подорожувати?
– Яке завдання було для вас найлегшим? А яке найважчим?
– Який острів вам запам’ятався найбільше та чому?
– Мені також сподобалася наша подорож. Я хочу подякувати нашому капітану за те, що зміг обрати правильний маршрут до Острова та був дуже уважним. Я дякую вам, мандрівники, з вами можна подолати будь-які перешкоди. Ви розумні, кмітливі та винахідливі, а ще я знаю, що ви добрі та щедрі, тож давайте поділимося своїм скарбом з нашими гостями.
Аудіо запис № 9 «Матроси»