Квест “Книга не лише для читання-а й для ігор”
Відомості про автора:
Ладняк Оксана Леонідівна
Вихователь
м Біла Церква, ЗДО № 22
Для кого призначений: Для дітей середнього віку
Спрямованість змісту: Література,логіка
МЕТА КВЕСТУ: підтримати інтерес до книги, як до джерела ігор; вправляти в доланні смуг перешкод (викладенні послідовності, сортуванні, знаходженні закономірностей, створенні асоціативних груп, складанні ланцюжкового візерунка за зразком); вчити орієнтуватись в просторі;створювати позитивний настрій, розвивати емпатію,формувати мислення, мовлення; вправляти дітей в умінні здійснювати ігровий задум та виконувати завдання; розвивати спритність,виховувати дружні почуття та бажання працювати; виховувати здатність до добрих вчинків.
МАТЕРІАЛ: лист із завданням,маршрутна карта, частинки ключика, кульки гелеві 2 штуки; «велика книга» із завданням; мішок із книгами на різну тематику до другого завдання (книга-розмальовка,книга-пазл, енциклопедія, казка, навчальна книга, газета, книжка-театр та ін..); серія однакових книг-казок до третього завдання;акваріум,собачка,вазон,скринька,подарункова коробка, дитячий столик;світлини дітей». Правила поводження з книгами»; схеми; ігри-ілюстрації,гостинці.
МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: музичний зал,спортивний зал,групова кімната.
ХІД КВЕСТУ
ВИХОВАТЕЛЬ. Добрий день,мої малята,
Любі хлопчики й дівчатка,
Любі діти,до нас завітали гості щирі,
Привітайте в добрий час,
Гостей посмішкою й миром,
Усміхніться,роздивіться і до мене поверніться.
(Стукіт у двері. )
-Діти, ви чули стукіт? Погляну,хто там?
(Вихователь заносить повітряну кульку з конвертом.)
ВИХОВАТЕЛЬ. Ой,що це таке?Давайте подивимося.
(Діти розглядають конверт і з’ясовують ,що лист адресований саме їм.)
ВИХОВАТЕЛЬ (Читає текст листа.) «Добрий день, дітки групи «Дзвіночок»! Ми ваші друзі-Гномики потребуємо допомоги. У нас трапилося лихо. До нашої бібліотеки завітав Ворогулька і викрав ключика від неї. А віддасть лише при умові,що ми виконаємо його завдання. Ми намагалися,але марно. А один із наших друзів гномиків чув,що ви кмітливі ,розумні і дуже любите книги. Отож,ми і просимо вашої допомоги, допоможіть будь ласка. Читати ви ще не вмієте,але у цьому вам допоможе вихователь,а ви будете помічниками. Наперед дякуємо!Передаємо в допомогу вам карту-маршрут та завдання. За допомогу ми віддячимо».
ВИХОВАТЕЛЬ. Дітки, ну що, допоможемо нашим друзям відшукати ключика?(міркування дітей).
ВИХОВАТЕЛЬ. Вирушаємо в подорож! Але для початку нам треба уважно розглянути карту і з’ясувати, які нас чекають перешкоди.(Діти розглядають).
ВИХОВАТЕЛЬ (читає текст вірша,а діти виконують рухи за змістом.)
Станьте дружно,малюки,
Відтепер ви гномикові помічники,
Всі рішучі та хоробрі,
Сильні,спритні,чуйні й добрі.
Хто у мандри втрапить хоче,
Хай заплющить міцно очі,
Обернеться тричі вправо,
Підстрибне на місці жваво,
Плесне двічі на знак згоди-
Починаються пригоди!
ВИХОВАТЕЛЬ. Зараз ми стоїмо на початку пригод. Як ви гадаєте,куди нам прямувати?(припущення дітей. Роблять висновок,що потрібно прямувати від найменшого числа і до найбільшого. Відшукають на карті,де заховалося перше завдання,а відповідно і в приміщенні.)
ВИХОВАТЕЛЬ (разом із дітками дістає завдання із книги і повідомляє його.)
ЗАВДАННЯ 1.«ЛІТЕРАТУРНИЙ ПІНГ-ПОНГ». Ви повинні дати швидкі відповіді на питання,які приготував Ворогулька.
– Сама мовчить,а всіх вчить .(Книга.)
– Де створюється книга?(У видавництві.)
– Хто створює малюнки до книг?(Художник.)
– Чи всі книги мають автора?
– Як називаються малюнки у книзі?(Ілюстрації.)
– Що захищає книгу від пошкодження?(Обкладинка.)
– Назвіть професії людей,які беруть участь у створенні книг.(Друкар,художник,видавець,письменник.)
– У садочку ти дошкільник,а у бібліотеці?(Читач).
– Що допомагає в книзі швидше відшукати те,що тобі потрібно? (Закладка).
ВИХОВАТЕЛЬ. Молодці,з цим завданням ви справилися і ось, дивіться,перша частинка від ключика. А тепер сміливо звертайтеся до карти і відшукуйте другу зупинку.(Міркування дітей і відшукування другого завдання на карті та в приміщенні – «Мішка із книгами», та зачитування правил виконання,знайдених у мішку)
ВИХОВАТЕЛЬ. Завдання №2 «КНИЖКОВИЙ ПОДІУМ». Давайте прослухаємо умови його виконання? У мішечку знаходяться книжечки на різну тематику. Ваше завдання по черзі дістати з нього книжечку і презентувати її. Це можуть бути,наприклад:книжки-пазли, енциклопедії, саморобні, дитячі, журнали, книжки-театри та ін.. .(Після виконання на дні мішечка знаходять другу частинку від ключика і вихователь пропонує знову звернутися до карти .)
ВИХОВАТЕЛЬ. Діти, погляньте на нашу карту!Куди нам рухатися далі.(Припущення дітей,що це завдання міститься під номером три,тобто в скриньці,знаходять завдання,вихователь зачитує правила виконання.)
ВИХОВАТЕЛЬ. ЗАВДАННЯ 3. «КНИЖКОВІ ХОВАНКИ».
Ворогулька підібрав цілу серію однакових книжечок і хоче,щоб ми відгадали чим вони відрізняються і їх назву. Спробуєте,але будьте дуже уважні!(Діти дістають із скриньки книги і за допомогою припущень визначають,що вони різні лише за малюнками,а відповідно і називають назву книги. На дні скриньки знаходять третю частинку від ключика.)
ВИХОВАТЕЛЬ. Як команда дружна і міцна-жодна перешкода не страшна. Молодці, діти, справилися із цим завданням! А яке ж наступне?(Відповіді дітей,знаходження четвертого завдання на карті,а відповідно і в приміщенні-на дні акваріума).
ВИХОВАТЕЛЬ. ЗАВДАННЯ 4. «ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ З КНИГАМИ». Тут , доведеться пригадати правила, які ви знаєте. А в допомозі стануть світлини, які ми виготовили напередодні, коли знайомилися з правилами поводження з книгами. Ви обираєте світлину і з’єднуєте з правилом,тобто утворюєте пари при цьому повідомляєте їх. Успіхів вам!(Варіанти:Книжку слід читати сидячи,а не лежачи. Брати книгу чистими руками. Не слинити пальці під час перегортання ,а перегортати за верхній кутик книги. Не читай книгу,коли їси!Не пиши,не підкреслюй ,не малюй!Підклей книгу,якщо потрібно!Для того,щоб знайти підказку,користуйся закладкою та ін..).(Після виконання діти знаходять частинку від ключика на дні акваріума.)
ВИХОВАТЕЛЬ. Ви із цим випробуванням справилися ,так як вмієте берегти книги і знаєте правила поводження,а тому і віднайшли четверту частинку від ключика. З вами ми уже стомились,адже добре потрудились,то ж давайте для розрядки зробимо кілька вправ зарядки.
(Діти виконують рухи за змістом вірша.)
Ми навшпиньки зараз станем
Собі книжечку дістанем,
Будем книжечку гортати
Та малюнки розглядати.
А на них живуть чудові
Персонажі всі казкові:
Вовчик,зайчик,їжачок,
Рак,солом’яний бичок,
Колобок,Сірко,Жар-птиця,
Мишка,півник і лисиця.
Книжку всю порозглядали,
Знов навшпиньки тихо стали,
І на місце її поклали.
Пальчиками й руками повертіли
До наступного завдання приступили!
ВИХОВАТЕЛЬ. Вперед на пошуки наступного завдання!(діти відшуковують з допомогою карти п’яту зупинку,яка замаскувалася за вазоном і знайомляться із виконанням).
ВИХОВАТЕЛЬ. ЗАВДАННЯ 5. «СОРТУВАННЯ КНИГ».
Ось подані схеми-малюнки, ви за схемою визначаєте, яку потрібно віднайти книгу,а потім відсортовуєте серед кількості саме ту,яку потрібно. Ви повинні бути дуже уважними і не поспішати. (Варіанти:нова-висока-тонка-дитяча; нова-низька-товста-з ілюстраціями; стара-низька-тонка-без малюнків; стара- товста-висока для дорослих і т.д.) (За вказівкою діти сортують книги і отримують п’яту частинку від ключика.)
ВИХОВАТЕЛЬ. Дійсно, і це завдання виконано! Але мандрівка ще не завершена попереду наступні зупинки! Звернімося знову до нашої карти!(Відшукування дітьми шостого завдання на карті і припущення,що воно сховалося за іграшковим песиком, ознайомлення із змістом завдання.)
ВИХОВАТЕЛЬ.ЗАВДАННЯ 6. «ВИКЛАДИ ПОСЛІДОВНІСТЬ.
Уважно розгляньте малюнки і відповідно до зразка викладіть послідовність. (Діти виконують завдання, а після виконання, під песиком знаходять знову частинку.)
ВИХОВАТЕЛЬ. От ,ми з вами дібралися і до цієї зупинки. Давайте подивимося на карту, де ми зараз знаходимося.(Міркування дітей,висновок-це остання зупинка,так як попереду більше немає цифр. Відшукування сьомого завдання на карті,а потім у приміщенні-подарунковій коробці).
ВИХОВАТЕЛЬ (дістає повідомлення із коробки.)Улюблені книги я зіпсував. От халепа! Що ми будемо робити? (Відповіді дітей.)
ВИХОВАТЕЛЬ. ЗАВДАННЯ 7. «ПОЛАТАЙ КНИГИ».
Так, діти, ми полагодимо книги за допомогою латок із геометричних фігур. (Діти відшуковують латки і лагодять книги, а на дні, під латками, знаходять останню частинку від ключика.)
ВИХОВАТЕЛЬ. Молодці, зібрали частинки, але щоб отримати цілісне зображення, потрібно зібрати його до купи. Давайте зберемо частинки.(Діти збирають ключика і знову чути стукіт у двері.)
ВИХОВАТЕЛЬ. Хто це знову стукає? Піду подивлюся.(Заносить знову гелеву кульку з подарунковим пакетом.)
ВИХОВАТЕЛЬ. Що у ньому може бути, як ви гадаєте? (Відповіді дітей. Вихователь роздає частування – дякування від гномиків.)
От , і закінчилася наша пригода! Ви по праву діяли дружно, проявляли кмітливість і винахідливість, допомагали один одному, а впершу чергу тим, хто того потребував – друзям Гномикам. Ключика ми отримали,але як ми його передамо гномикам? (Міркування дітей. І разом з вихователем підходять до висновку, що ключика можна передати назад за допомогою кульки. Вихователь пропонує дітям одягнутися і піти на вулицю пустити кульку із ключиком до гномиків.)