Відомості про автора:
Олійник Наталія Володимирівна
вихователь
ДНЗ «Катруся»
Луганська область м.Кремінна
Навчально-ігрове заняття «Подорож до зимового лісу»
Коротка анотація роботи:
Перегляд відео «Цвірінь-синиця», робота з мнемотаблицею «Зима» з використанням методу- «мікрофон» , використовування опорних схем для роботи над віршами «Білка», « Де ти білочка живеш?», психогімнастика «Хто це у ліску?» робота над мімікою, чистомовка «Жа-жа-жа» робота над артикуляцією, коректурна таблиця «Зимовий ліс» назви тварин, розучування пальчикової гімнастики «Зайченя», відеозапис «зорова гімнастика», гостинчики для дітей.
Спрямованість змісту –розвиток мовлення, фізичний розвиток
Вікова група -молодша
Мета : Зв’язне мовлення:
Закріпити у дітей вміння слухати і розуміти мовлення як однолітків так і дорослих, сприяти формуванню знань про пору року-зиму, вступати в розмову й відповідати на запитання за опорними схемами, розуміти зміст віршів, загадок, чистомовок в діалогічно – ігровій формі встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.
Словник: заохочувати дітей до активного вживання іменників
явищ природи, назв птахів, тварин; збагатити словник
дієсловами, прикметниками, іменниками сприяти розвитку
пояснювального мовлення.
Звукова культура мовлення: вчити користуватися засобами інтонаційної виразності, вправляти у вимові голосних звуків (у), ( е), ( і);промовляти звукосполучення (жа-жа; ить-ить; ни-ни, ок-ок),удосконаленні звуковимови і літературного мовлення .
Розвивати: артикуляційний апарат дитини, формувати слух, міміку, загальну моторику, слухову увагу та пам’ять.
Виховувати у дітей потребу в спілкуванні, виховання любові до подорожей, до зими, до лісу.
Тип: групове заняття
Вид: Навчально-ігрове заняття
Попередня робота:
перегляд відео, робота з мнемотаблицею «Зима» з використанням методу- «мікрофон» , використовування опорних схем для роботи над віршами «Білка», « Де ти білочка живеш?», психогімнастика «Хто це у ліску?» робота над мімікою, чистомовка «Жа-жа-жа» робота над артикуляцією, коректурна таблиця «Зимовий ліс» назви тварин, розучування пальчикової гімнастики «Зайченя».
Матеріал та обладнання: відео запис «птахи взимку», сніжинки з паперу, ватні сніжинки, мнемо таблиця «Пора року-зима», іграшка-сніговик, опорні схеми до віршів «Білка», «Де ти білочка живеш ?», коректурні таблиці-роздавальний матеріал, сніжинки-фішки, іграшкова пташка, макети ялинок, сніжних пагорбів, відеозапис «зорова гімнастика», демонстраційний матеріал «Коректурна таблиця», гостинчики для дітей.
Хід заняття
Летить синичка під музику -чути спів зимуючих птахів, відеопоказ
Інтерактивна вправа «Вітання»
Вихователь-діти:
Вихователь: Цінь – увірень, цінь – цвірень
Починаєм новий …..
Діти: день!
Вихователь: Доброго ранку всім!
І дорослим ………
Діти: і малим!
Вихователь: І тобі доброго ранку синичко
Діти: Доброго ранку, синичко!
Вихователь: Дякуємо, що запрошуєш
ти нас на гостини до нашого лісу.
– Ну що діти підемо до лісу?
Діти беруться за руки.
-Йдемо до лісу!
Група прикрашена ялинками, сніговими кучугурами, сніжинками
«Вірш-добавлянка»
Ой, зима! Все посріблила
Світ весь ковдрою укрила
З неба все ще летять пушинки
Всім відомо – це … сніжинки.
Подивіться, як в лісі гарно.
– Ось, яка легенька, біленька сніжинка!
- Що робить сніжинка? (діти передають один одному сніжинку)
( літає, кружляє, падає, танцює , сідає, лежить)
- Ми з вами торкнулись сніжинки і стали сніжинками
Віршований супровід «Подорож у ліс»
Закружили тут сніжинки ( діти кружляють)
Як метелики прудкі
Прилетіли до ялинки (підходять до ялинки)
Й почепились на гілки (рухи руками згори-вниз)
Голі кущики прикрили
Притрусили поріжок (рухи внизу)
І ялинку побілили (рухи руками зліва-направо)
Зовсім іншим став лісок.
Вправа на дихання «Зігріємо ялинку»
(Круг ялинки лежать сніжинки – ватні тампони)
-Візьміть кожен свою сніжинку і дмухніть,
покладіть на руку, набираємо повні легені повітря і дмухнули.
-Ялинкам стало тепло.
Сніг ще й ліпиться. Візьміть кульку такого кольору ,що й сніг.
Суглобна гімнастика «Зліпимо сніжку»( робота зап’ястками).
Ось і зліпили ми сніговика.
Давайте присядемо на стільчики і розкажемо сніговику про зиму.
Робота над реченням за мнемотаблицею «Зима»
Метод « мікрофон»: | |
1) Яка пора року? |
Пора року – Зима. |
2) Яке сонце взимку? |
Сонце світить, але не гріє. |
3) Яка погода взимку? |
Стало дуже холодно. |
4) Випав який сніг? | Випав білий, холодний, пухнастий сніг. |
5) Де летить сніг? |
Сніг лежить на землі… |
6) Що робить їжачок взимку? | Їжачок спить взимку. |
7) Де білочка взимку? |
Сидить у дуплі і їсть горіхи. |
8) Що робить лисиця? | Лисиця шукає собі їжу. |
9) Що робить заєць – біляк? |
Зайчик сидить під кущем і тремтить від холоду. |
ЗОРОВА гімнастка «СНІЖИНКА»(відео)
Динамічна пауза «Хто по лісу ходив?»
(ходьба по слідах-сліди горобця, сліди білки, сліди лисиці.)
Присядемо за столи і подивимось що приготували нам мешканці лісу?
Робота з коректурною таблицею(роздавальний матеріал)
У вас картини лісу -слухайте завдання и виконуйте його.
1)Загадка
Йшла руденька через ліс
Ось і лапки, ось і хвіст
Ти, хитренька зупинись!?
І довкола подивись…
– Про якого хижого звіра йде мова?
( Тож подаруйте лисичці сніжинку, візьміть сніжинку і покладіть лисичці)
2) Багато птахів зібралося і стукають дзьобами, біля чого… годівнички.
(сніжинка впала на годівничку)
(3-4-5-6) Повторіть назви пташок за мною.
Назви птахів, що зимують взимку їх називають зимуючими
– снігур – горобець
– дятел – синиц
Вправа на чуття ритму «Дятел стукає»(кулаком по столу)
7)Загадка
Червоне намисто
На кущу повисло? (калина)
8)Загадка
Невгамовна, пустотлива
Це звірятко просто диво!
Вгору – вниз, з гілки на гілку
Хто це діти? (Білка)
Розповідь віршиків за опорними схемами
Білочка
– Де ти білочко живеш?
Що ти білочко гризеш?
– У зеленому ліску
У дуплі, у сосняку,
Я гризу горішки
І гриби і шишки!
Білка
Сидить білка біля шишки
Продає вона горішки
Лисичці – сестричці,
Горобцеві, синичці,
Ведмедику волохатому
Зайчику вусатому.
9) Де спить ведмідь? (У барлозі)
Чистомовка
Жа-жа-жа- спить маленьке ведмежа
ить-ить-ить- біля мами він лежить!
ни-ни-ни- бачить він солодкі сни!
ок-ок-ок- і малину, і медок!!!
10) ПОЯСНИ:
Чому зайчик взимку стає білим?
Пальчикова гімнастика
Наші пальчики малі ( кулачки)
Подивіться ось які? (кожний відкрити)
А тепер із пальчиків (перебирання )
Зробимо ми зайчиків (кулачок –зайчик)
Психогімнастика
– Хто це у ліску? (брови підняти угору.)
– Вовчик виє: у-у-у(звести брови насупити)
– Хто в кущах тремтить ? (обхопити плечі руками.)
– Зайченя сидить (присісти)
– Плаче бідне: е-е-е (потерти очі кулачками).
– Моя мама де? (розвести руки в сторони).
– Мама вже прийшла! ( зробити радісне обличчя)
– Моркви принесла ( погладить себе по животику).
– Зайченятко: і-і-і
– Весело мені! (поплескати в долоні).
11) 1ряд 2 картинка
Повідомлення знань явище-іній.
12) 1ряд 1 картинка «Що це?»Ялинка
Логоритмічна музично-рухлива вправа «Ялинка»
За вікном хурделиця (показ на вікно)
Гра в ріжок (рухи пальцями «як у дуду»)
А довкола стелиться (рухи руками внизу)
Сніг сніжок!
Ой ти зимо, зимонько постривай!( права рука-локоток на лівій )
Ти гілля ялиноньки не ламай!(рухи пальцем)
Рефлексія-Дякую вам діти, добре ми подорожували лісом
Ми дізналися де береться іній, хто спить взимку, хто полює, а хто до годівнички прилітає?!
Дякую за подорож!!!
Синичка вам залишала гостинці від зими (смачненькі зефіринки).
Література:
1. Базовий компонент дошкільної освіти України
2. Білан О.І. Навчаємо розповідати за ілюстраціями (вік): Навчально-методичний посібник /О.І. Білан. — Тернопіль: Мандрівець, 2012. — 160 с.
4. Білан О.І. Художньо-мовленнєва діяльність дітей дошкільного віку /О.І.Білан. — Львів: Проман, 2007. — 64 с.
5. Богуш А.М. Дошкільна лінгводидактика: теорія і практика навчання дітей рідної мови: Підручник /за ред. А.М. Богуш. — К.: Вища школа, 2007— 542 с.
6. Богуш А.М. Мовленнєвий розвиток дітей від народження до семи років: монографія /А.М. Богуш. — К.: Вид. Дім «Слово», 2004. — 376 с.
7. Гавриш Н.В. Навчання розповіді за картиною /Н.В. Гавриш // Дошкільне виховання. — 2003. — № 1. — С. 7.
8 . Гавриш Н.В. Розвиток зв’язного мовлення дошкільнят /Н.В. Гавриш. — К.: Шкільний світ, 2006. — 119 с.
9. Крутій К.Л. Навчання дітей української мови: теорія і практика /К.Л. Крутій — Запоріжжя: TOB «ЛІПС» ЛТД, 2000. — C. l 1- 44.
10. Лепская H.И. Речевая стадия развития коммуникации ребёнка / Н.И. Лепская // Возрастная психолингвистика: хрестоматия: учеб. пособие // Сост. К.Ф. Седова. — М.: Лабиринт, 2004. — 330 с.
11.. Луцан Н.І. Мовленнєво-ігрова діяльність дітей дошкільного віку /Н.І. Луцан — О.: ПНЦ АПН України, 2005.
12.. Пироженко Т.О. Комуникативно-речевое развитие ребенка. Монография /Т.О. Пироженко — К., 2002. — 310 с.
Додаток