Відомості про автора:
Буданцева Наталія Іванівна
вчитель-логопед
СНВК №5
м. Кам’янське, Дніпропетровської обл
Коротка анотація роботи: закріплення у дітей набутих знань про осінь, поетапне виконання завдань підводить дітей до висновку та узагальнення знань та навичок; використання арт-терапевтичних методик лялькотерапія, ізотерапія та музикотерапія налаштовує дитину на позитивне спілкування та сприяє активізації психічних процесів.
Спрямованість змісту: розвиток мовлення
Вікова група: старша
Підсумкове комплексне заняття з елементами квесту та арт-терапевтичних методик у старшій логопедичній групі на тему « Щедра осінь».
Програмовий зміст: закріпити у дітей знання по темі «Осінь». Активізувати словник за темою: назви дерев, грбів, зерна. Розвивати слухову увагу, фонематичне сприймання, розпізнавати звуки за висотою, пам’ять, асоціативно-образне мислення. Формувати навички правильного мовного дихання, говорити з різною силою голосу, з різним темпом. Удосконавлювати загальну та дрібну моторику; оріентування у просторі. Продовжувати вчити дітей узгоджувати слова у словосполученні і реченні за родами, числами, відмінками; добирати слова-ознаки; утворювати відносні прикметники. Вправляти у складанні поширених речень, використовуючи прийменники та сполучники (тому, що; для того, щоб). Розвивати зв’язне мовлення дітей. За допомогою елементів лялькотерапії, кольоротерапії, ізотерапії, музикотерапії створювати на занятті позитивний емоційний фон. Спонукати дітей до мовленнєвої активності засобами мнемотехнології (картки-символи, план-карта). Виховувати доброзичливе ставлення один до одного, взаємодопомогу, культуру спілкування.
Хід заняття.
І. Орг. момент.
– Сьогодні наше заняття пройде незвичайно, подивіться який великий лист надійшов до нашого дитячого садка. Тут написано: Дітям 6 групи «Сонечко».
– Гляньте, що це таке? (діти роздивляються карту) На що це схоже?
– Так, це план-карта нашої групи і він нам допоможе виконати послідовно всі завдання і пройти до фінішу (діти визначають за картою, де знаходяться вікна, двері, столи, шафи).
ІІ. Основна частина.
- «Кольорова веселка»
– Зверніть увагу, де знаходиться завдання під номером 1? (діти знаходять на карті цифру 1 і підходять до того місця, де лежить перше завдання).
– Що ви бачите? (Скриньку) Як ви думаєте, що лежить у скринці? (відповіді дітей) Давайте подивимося, що це? (діти достають із скриньки ляльки). Чим вони відрізняються? (ляльки відрізняються кольором). Якого кольору вбрання ляльок? (діти відповідають: У цієї ляльки платтячко блакитне…).
– Нам треба розставити ляльки у тому порядку, як вони розташовані у веселці. Пригадаємо віршик, який допоможе визначити послідовність кольорів у веселці:
ЧАПЛЯ ОСІНЬ ЖДЕ ЗАВЗЯТО, БУДЕ САНИ ФАРБУВАТИ.
- Скажіть тихо (голосно), швидко (повільно). (діти повторюють віршик з різною силою голосу та з різним темпом).
- Так, а зараз відповідно до 1 звуку кожного слова віршика, викладіть послідовно кольорову веселку з наших ляльок (діти викладають, будують ряд з ляльок: звертається увага, що ряд починається зліва направо).
- Діти, а що може бути червоного кольору? (утворюють словосполучення іменник та прикметник, узгоджуючи слова за родами, числами, відмінками).
Червона полуниця, червоні вишні, червоний помідор, червоне яблуко.
Оранжевий апельсин, оранжеві абрикоси, оранжева морква.
Жовта груша, жовте поле, жовтий перець, жовті черевички.
Зелений жук, зелена жаба, зелена трава, зелене пальто.
Блакитне небо, блакитні очі, блакитна стрічка, блакитний прапорець.
Синя слива, синій шарф, сині чоботи, сине небо.
Фіолетова хустинка, фіолетовий баклажан, фіолетове намисто, фіолетові олівці.
- «Кмітливі пальчики»
- Добре, ми заберемо з собою цифру нашої першої зупинки. Наступна цифра яка? (відповіді) Подивіться на план-карту, де знаходиться цифра 2? (діти відповідно до карти шукають це місце в кімнаті)
- Наша наступна зупинка називається «Кмітливі пальчики» Як ви думаєте, чому? (відповіді) Що ми можемо дізнатись за допомогою пальців рук? (відповіді).
- Перед вами стоять мисочки з зерном та насінням. Давайте пригадаємо, як воно називається? (соняшникове насіння, гарбузове насіння, пшоно, гречка, кукурудза, квасоля, горох) З якого зерна можна приготувати кашу? ( з гречки, пшона) Як буде називаться каша? (гречана каша, пшоняна каша – діти утворюють прикметники від іменників, узгоджують за родами, числами) А чи можна приготувати із гречки суп? Як він буде називатися? (гречаний суп) Що можна приготувати з квасолі? ( квасолевий суп). З гороху? (гороховий суп, горохове пюре).
- Давайте покажемо, як кипить каша на плиті.
Вправа на розвиток мовного дихання «Каша кипить». Гра знайома для дітей. – Пригадаємо, як правильно виконувати вправу: покладіть одну руку на живіт, іншу на груди. Вдих – втягнути живіт і набрати повітря в груди, видих – опустити груди (видихаючи повітря) і вип’ятити живіт. На видих голосно промовляти звук – ф,ф,ф – повтор. 3-4 рази.
- Зверніть увагу на ляльки. Всі вони схожі одна на одну, а відрізняються тим, що у них заховане різне зерно. Як вони називаються? (Ляльки-зерновушки. Раніше з дітьми була проведена робота: розповідали про ляльки-зерновушки, коли їх робили і навіщо.)
- Вам треба взяти ляльку до рук, пальчиками дослідити, яке зерно там заховане і поставити ляльку поряд з відповідною мисочкою. (відповіді дітей реченням – У цій ляльці схована гречка. Я поставлю її поряд з цією мисочкою, де гречка).
- «Уважні вушка».
- Молодці, із цим завданням ви впорались. Заберимо з собою цифру 2 та підемо далі. Яка наступна цифра? ( Три. Діти знаходять завдання відповідно до плану кімнати).
- Третя зупинка називається «Уважні вушка». Як ви думаєте чому? Що ми можемо дізнатись за допомогою вух? ( відповіді дітей – почути звуки, дізнатись хто гукає, що треба зробити, почути щось цікаве).
- Зверніть увагу, перед нами 2 ляльки у різному вбранні. Якого кольору спіднички у ляльок? (блакитна, рожева) Це ляльки-дзвоники. У них заховані дзвоники різні за розміром. Як ви гадаєте великий дзвоник, як дзвенить? (голосно, гучно, дзвінко), а маленький? (тихенько, тоненько).
- Зараз визначимо, де заховався великий (маленький) дзвоник? (діти на слух визначають, яка лялька, в якому вбранні дзвенить гучно – тихо). Так, у блакитному вбранні – гучний звук, значить тут великий дзвоник; у рожевому – набагато тихіше, тут маленький дзвоник.
- Пограємо в гру «Відгадай, яка лялька дзвенить», але для цього треба обрати ведучого за допомогою лічилки. (діти обирають, обраний ведучий бере одну ляльку на вибір та дзвенить, діти відвернулись або закрили очі – потім відгадують, який дзвоник дзвонив великий, чи маленький). Ускладнення: ведучий дзвонить спочатку одним дзвоником, потім іншим – діти відгадують, який перший був дзвоник, який другий.
- «Чарівні фарби»
- Ви гарно все виконали, вирушаємо далі. Наступна, яка цифра? (чотири) Шукаємо на карті, де розташована цифра 4. Знайшли, що ви бачите на столі? (фарби, губки, білі паперові листочки) Якого кольору фарби? (жовта, червона, жовтогаряча, коричнева, рожева) Яку пору року нагадують вам ці кольори? (осінь) А що восени має такі кольори? (листочки на деревах).
- Наша зупинка називається «Чарівні фарби». Ми будемо малювати осіні листочки, але незвичайним способом: губками. На аркуші паперу вже намальований листочок з якогось дерева, ви його не бачите. Для того, що він став видимим, треба обрати 2 фарби і нанести їх на аркуш за допомогою губок. (діти виконують завдання під спокійну класичну музику «Осіній вальс» Шопен – воском на аркуші нанесені контури листочків; коли дитина проводе фарбою, вони проявляються).
- З якого дерева ваш листочок? (з клену) Який це листочок? (Це кленовий листочок).
- Які незвичайні у вас були фарби. Які кольори ти обрала? (чевоний і жовтий) Якого кольору твій листочок? (червоно-жовтий – діти утворюють складні слова).
- Чому осінь називають чарівною? (відповіді дітей: складають пояснювальні речення – Осінь чарівна, тому що вона міняє колір листочків.)
- Як ще називають осінь? (діти добирають слова-ознаки – щедра, багата, врожайна…) Чому її називають щедрою? (діти складають пояснювальні речення)
- «Спостережливі оченята»
- Молодці, беремо з собою цифру 4 і вирушаємо далі. Яка наступна цифра? (5) знайдемо на плані-карті наступну нашу п’яту зупинку. (діти знаходять на плані цифру 5 і ідуть до місця, де розташоване наступне завдання)
- Зупинка називається «Спостережливі оченята». Як ви гадаєте чому? (відповіді дітей) Навіщо людині очі, що ми робимо очима? (відповіді – розглядуємо предмети, бачимо куди йти та хто з нами говорить, що знаходиться навколо).
- Щоб виконати наступне завдання ми повинні бути уважними і спостережливими. Подивіться на цю картку(картка- символ лісу) Що вона вам нагадує? (багато дерев і кущів) Де ви можете бачити багато дерев та кущів? (у лісі). Тож ми з вами опиняємося в уявному осінньому лісі. Заплющить очі і послухайте (діти слухають звуки осіннього лісу) Що ви почули? (як шелестять листочки на деревах; як курличуть журавлі та відлітають в теплі краї; як стукає дятел по дереву…) На нашій зупинці, дивіться що це? (кошик) А навіщо в лісі кошик? (для того, щоб збирати гриби). Чи всі гриби можна збирати? Які є гриби? (отруйні і їстивні; діти згадують правила безпеки).
- Перед тим, як ми опинемося на галявині, де ростуть гриби, давайте пригадаємо гру з пальчиками «В ліс по гриби». Перший раз вимовляємо – повільно.
1, 2, 3, 4, 5 – ми гриби йдемо шукать.
Оцей пальчик – в ліс пішов.
Оцей пальчик – гриб знайшов.
Оцей пальчик – раду дав.
Оцей пальчик – зготував.
Оцей пальчик – гарно з’їв
І від цього потовстів.
(Діти розповідають знайомий віршик, натискуючи на кінчики пальців однієї руки – іншою. Починати треба з мізинчика. Другий раз – розказуємо віршик – швидко, міняємо руки – натискуємо на інші пальчики).
- Подивіться на галявині багато грибів, але збирати треба лише їстивні.але в кошик кладемо лише тоді, коли назвете гриб та визначите 1 та останній звук у назві (діти виконують завдання).
- Фініш. Складання колективної розповіді.
- Подивіться, ми з вами зібрали 5 цифр. А чи є на нашому плані ще завдання? (діти уважно роздивляються карту і виявляють, що завдань більш немає). Вам треба розкласти наші цифри по порядку в ряд від 1 до 5 (діти виконують) – а тепер перевернути кожну картку-цифру, що ви бачите? (букви, літери). Тут заховалось якесь слово, давайте прочитаємо (діти разом читають).
- Назвіть 1 та останій звук. Скільки складів у слові? Чому? (відповіді дітей: два склади, тому що в слові два голосних звука).
- Подивіться на цей колаж, він допоможе розказати нам про осінь (діти по черзі, за допомогою опорних малюнків складають речення, що відбувається восени).
ІІІ. Підсумок заняття.
- На протязі всього заняття ми говорили з вами про осінь, що відбувається восени, яка вона. Скажіть будь ласка, а ви любите осінь? Чому? (відповіді дітей). Є люди, які говорять, що коли приходить осінь, це не зовсім гарно? Як ви гадаєте, чому вони так говорять? (відповіді дітей, складають пояснювальні речення). Так, у вас дуже цікаві думки, але як говорять в народі – немає поганої чи хорошої пори року, треба любити всі. Ви дуже гарно працювали на занятті. Подивіться, що нам принесла осінь (дарунки осені – фрукти – сюрпризний момент). Давайте пригощатися.