Дитина йде в дитячий садок Залишити коментар

Дитина йде в дитячий садок ...
Питання, яке найчастіше задають батьки: чи потрібно віддавати дитину в дитячий садок? Дуже всіх лякають страшилки про нескінченні інфекції і психотравми, завдані ранимим дитячим душам саме в дошкільному закладі. І якщо школу неможливо просачкувати, то садок можна й оминути. Можна найняти няню, можна умовити бабусю посидіти з онуком чи онукою, можна, в крайньому випадку, кинути роботу. Чого не зробиш заради малюка?
Якщо немає серйозних медичних протипоказань, дитячого садка краще не уникати. Про серйозні проблеми, якщо такі існують, вам зобов’язаний повідомити педіатр або дитячий психоневролог. Такі ж симптоми, як тривожність, інфантильність, примхливість або істеричність, агресивність, наявність страхів і ін. не є підставою для відмови від відвідування дошкільного закладу. «Чому?» – Запитаєте ви. Та хоча б тому, що ці проблеми якраз і вирішуються завдяки зануренню дитини в соціум, який є прекрасним психологічним тренажером. Крім того, саме в колективі засвоюється широкий спектр поведінкових стратегій. Посудіть самі, будь-яка дитина вміє маніпулювати своїми люблячими батьками. Дитина знає, на які кнопочки необхідно натиснути, щоб отримати бажане. А в дитячому саду, де ці методи не спрацьовують, дитина змушена знаходити інші – адекватні і чесні способи взаємодії з оточуючими. Ось приклад: щоразу, коли дитина стикається з відмовою батьків задовольнити його прохання, він заходиться в сльозах і плаче до появи спазмів. Батьки сприймають це як ознаки задухи, лякаються і йдуть на поступки, тільки би дитя заспокоїлося. Відбувається підкріплення істеричної поведінки малюка, і його атака на батьків стає все більш інтенсивною. Але якщо наш герой спробує провести такі маневри в оточенні дітей, це однозначно не спрацює.
Ровесники не стануть реагувати на істерику і крики позитивним підкріпленням. Навпаки, вони засудять плаксу і навіть не візьмуть його в гру. Поступово дитина перестане розцінювати свою маніпулятивну поведінку як дієву і відмовиться від неї. Вона спробує шукати інші, більш ефективні способи комунікації зі світом. А це якраз те, що й потрібно для соціального розвитку дитини. Невипадково дошкільний заклад вважають першим суспільним інститутом соціалізації.
Ще одне популярне батьківське питання: чи є альтернативою класичній дошкільній установі сучасні центри розвитку, гуртки та секції? На жаль, не є. У таких центрах дитина, звичайно ж, спілкується з іншими дітьми. Але поняття соціалізації набагато ширше поняття «спілкування». Її результатом є вміння ефективно затверджуватися в суспільстві – проходити через ситуації відбору і конкуренції, вирішувати конфлікти, вміти вигравати або, навпаки, поступатися, знаходити друзів і багато-багато іншого. У дитячому садку дитина волею-неволею набуває перераховані навички: свариться і мириться, ревнує, відбирає іграшки у оточуючих або приносить свої і роздає. Словом, дитина опановує наукою життя в соціумі. А цю науку не освоїти за підручниками, і заповнити упущення буде вкрай важко, тому що у кожного віку свої завдання.
Все сказане не означає, що, визнавши необхідність дошкільної установи, потрібно кинути дитину в нове середовище проживання і відійти в сторону. Соціалізація – процес болючий. Дитина страждає, переживає і по-справжньому боїться нового оточення. І ваша допомога і присутність будуть потрібні йому як ніколи раніше.
Ось деякі нескладні правила для батьків, які прискорять процес адаптації дитини до життя в дошкільному закладі:
1.Освоєння нової території необхідно почати завчасно. Прогулюючись, зайдіть з дитиною на ігровий майданчик садка. Нехай малюк постоїть в стороні, подивиться, як грають інші діти. Дуже скоро він сам захоче до них приєднатися.
2. У перші дні перебування малюка в саду постарайтеся забирати його відразу після тихої години. Нехай післяобідній сон буде тимчасово маркером: «Коли прокинусь-прийде мама». Раніше забирати не раджу. Адже діти зазвичай не люблять спати вдень. І скасування тихої години буде посилювати привабливість життя поза дошкільним закладом.
3. Йдучи, покажіть малюкові на циферблаті той час, коли ви за ним прийдете. Ні в якому разі не порушуйте вашої домовленості! Не спізнюйтеся ні на хвилину! Пам’ятайте, що ваша пунктуальність – гарант того почуття безпеки, яке з’явиться у дитини.
Необхідно врахувати, що дитина живе в особливому часовому вимірі. Згадайте свої ранні дитячі почуття-відчуття. Звичайний день вміщував в себе так багато нових вражень і зіткнень з незвіданим, що здавався безмежним, як Всесвіт.
Найсерйозніший дитячий страх – а раптом за мною не прийдуть?! Раптом забудуть?
Ніякі вмовляння (Ти ж великий хлопчик! Як не соромно, на тебе діти дивляться!) Не діють. Плювати йому на те, що на нього хтось дивиться! У нього світ валиться. Втрачається відчуття безпеки. Він згоден виглядати поганим, безсовісним, яким завгодно. Тільки б його не кидали одного в цьому чужому світі!
Якщо ця картинка здалася вам трилером, поспішаю вас заспокоїти: по-перше, такі серйозні страхи «занурення» в дитсадкові життя відчуває далеко не кожна дитина. По-друге, окремо взятий страх – ще не проблема. Це всього лише емоція, хоча і дуже неприємна. Проблемою страх стає тоді, коли перетворюється в стійкий емоційний фон, який не йде на протязі двох-трьох тижнів; коли дитина не в змозі відволіктися на гру або спілкування. У цьому випадку необхідна допомога професійного психолога.
4.Не соромте дитини, не лайте за те, що він боїться розставання з вами. Навпаки, легалізуйте страх, виведіть його із зони табу.
«Ти боїшся, розумію …». А який у тебе страх – великий або маленький? А може, ми його намалюємо?
5. Якщо дитина плаче під час розставання з вами, попередьте його, що дозволяєте йому поплакати ще 2 хвилини. Ви розумієте, що йому страшно (прикро, гірко і т.д.). Але через 2 хвилини вам все одно доведеться піти. І після закінчення зазначеного часу рішуче йдіть. Швидше за все, дитина підсилить атаку на вас, намагаючись узяти гору. Але важливо пам’ятати, що тривалі умовляння або задобрювання можуть стати підкріплювальним фактором для дитячих істерик. І тоді поведінка дитини стане спекулятивною.
6.Поцікавтесь у вихователя, як довго дитина страждала і плакала після вашого відходу. Якщо скоро включилася в гру – все в порядку. Ваша поведінкова тактика правильна.
Якщо ж увесь день просиділа в кутку, відхиляла спроби залучити його в ігри, відмовлялася від спілкування, від їжі – це ознака серйозної дезадаптації і привід звернутися за допомогою до фахівця.
Отже, для успішного розвитку дитині необхідне середовище однолітків. Воно створює ситуації подолання, в яких формується воля і соціальний імунітет. Без цієї навички важко досягти успіху в жорстокому і вимогливому світі дорослих.
Тому не варто уникати цього важливого етапу в житті дитини.
Просто пройдіть його разом з ним

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *