конспект

Конспект бінарного заняття по формуванню звуковимови і розвитку мови у дітей з ЗНМ (ІІІ рівня) “До зими у гості (звуки С-Ш). Залишити коментар

Відомості про автора:

Чекмарьова Тетяна Павлівна

Вчитель-логопед

Комунальний заклад «ДНЗ (ясла-садок)№ 127 комбінованого типу» Криворізької міської ради

Конспект бінарного заняття по формуванню звуковимови і розвитку мови у дітей з ЗНМ (ІІІ рівня), для дітей 5го року життя на тему "До зими у гості (звуки С-Ш).

Програмовий зміст:

  • закріпити знання дітей про зимові місяці, природні явища,
    взаємозв'язок між живою та неживою природою;
  • вправляти в вірному використанні прийменників "під", "на", "біля",
    "між", "над";
  • продовжувати закріпляти навички відмінникового управління, –
    засвоєння орудного відмінка іменників в однині та множині;
  • продовжувати вчити виділяти перший звук в словах; визначати
    місцезнаходження звука;
  • вправляти в поділі слів на склади;
  • розвивати вміння складати речення з 2 – 3 – 4 словами;
  • закріпити диференціацію С – Ш в чистомовках, віршах, загадках;
  • формувати навички складати і злитно читати з окремих складів
    слова;
  • розвивати любов до природи, фантазію, образне мислення, навички
    учбової діяльності;
  • виховувати культуру мовного спілкування; соціальна реабілітація
    дітей – логопатів.

Обладнання: капелюх, сумка( листоноші); килимок; сюжетна картина "Іменини слона"; предметні картинки ( шапка, шарф, шуба, шкарпетки, шаровари, сарафан, сукня, светр, сорочка, спідничка); розрізані на склади слова ( білка, зайчик, вовчик, ведмідь, кабан, олень); горішки.

 

 

 

Хід заняття:

–   Діти, сьогодні я хочу поговорити про чарівну пору року, а про яку
саме, ви дізнаєтесь відгадавши загадку:

Сніг наткав полотна –

Аж від лісу до вікна.

І сміється, задається –

                                               Ось яка ширина.

–   Яка у нас зараз пора року?
– Чому ви так вважаєте?

– А який місяць?

– Лютий – це який місяць зими?

– А як називається перший зимовий місяць? ( Другий).

– А які вірші про зиму ви пам'ятаєте? "Зима на возі"

Подивіться – по дорозі    Хуртовину в поміч кличе.    Нагулялась на весіллі

Торохтить зима на возі,    А тим часом хуртовині        В молодої заметілі.

Мотузяні віжки смиче,      Славно спиться на перині.   Нагулялась, натомилась.

 

Що тут вдієш! По дорозі Торохтить зима на возі.

 Мотузяні віжки смиче, Хуртовину в поміч кличе.

                            Т. Коломієць

" Снігурі"                                                    " Таємниця"

На ялині угорі                                                 Дідусь таємницю

Примостились снігурі.                                    Повідав мені.

Всі голівками вертять,                                    Що літечко любе

Мабуть, їстоньки хотять!                                Зимує… в сосні.

Гей, яскраві снігурі,                                        Тому – то й зелена

Біля школи, у дворі,                                        Узимку сосна

Годівниця є для вас!                                       Бо літечком щедрим

Змайстрував її Тарас,                                      Зігріта вона.
Тож летіть у добрий час                                           В. Струтинський

І прийміть дари від нас. Л. Кондрацька

(Стукіт у двері. Листоноша приніс посилку).

  • Діти, ми отримали посилку від Зими. Зараз поглянемо, що в ній
    (Достає килимок).
  • Це діти, чарівний килимок. Зима запрошує нас у подорож до зимового лісу,  на цьому килимку ми швидко туди потрапимо. Вмощуйтесь зручніше і рушаймо в путь.
  • Щоб нам було веселіше подорожувати, давайте пограємо сніжкою. Той, до кого потрапить сніжка, повинен назвати якусь зимову народну прикмету, (передає по черзі сніжку, а діти називають народні прикмети зими).
  • Вночі був іній – вдень сніг не випаде.
  • Дим стовпом – на мороз.
  • Лід тріщить – мороз довго буде.
  • Ночі зоряні – великі морози.
  • Падає лапатий сніг – на непогоду.
  • Синиця ро хати – зима у двір.
  • Снігурі під вікном цвірінькають – на відлигу.
  • Кімнатні птахи затихають – на мороз.
  • Кіт шукає тепло – буде сильний мороз.

 

  • Ви почуваєте, як холодний вітер обдуває обличчя? Покажіть, як він свистить                ( С…С…С…). А як шумлять дерева? (Ш…Ш…Ш…).
  • Ось наш килимок приземлився на чарівну лісову галявину. Погляньте, скільки тут звірят! То це ми потрапили на іменини! А, як ви гадаєте, хто іменинник? Так, слон, бо він зустрічає гостей.
  • Назвіть звірів зі звуком "С", хто прийшов поздоровити слона (собака, свиня, рись, лось, лисиця, соболь). Гості хочуть заспівати пісеньку, та не можуть розміститись. Допоможіть їм розміститись за кількістю складів (лось, рись, соболь, свиня, лисиця, собака).
  • Назвіть звірів, де звук "с" знаходиться на початку "("в середині", "в кінці" слова). А тепер назвіть звірів з твердим "с", з м'яким "сь".
  • Гості прийшли з подарунками. Назвіть ті з них, в назві яких є звук "ш" (шапка, шарф, шубка, шкарпетки, шаровари, сарафан, сукня, светр, сорочка, спідничка). А як всі ці речі можна назвати одним словом?
  • Чим пригощатиме гостей слон?
  • А ще гості принесли телеграми, –

Та занадто веселилися,

В хороводі так крутилися,

Танцювали і вертілися,

Що від кого вони – розгубилося.

Раз, два, три, чотири, п'ять,

 Слова треба поскладать.

 ( Діти складають слова- білка, зайчик, вовчик, ведмідь, кабан, олень).

–   А де ж вони самі? (Зайчик під ялинкою, білка на дереві, вовк за кущем, кабан – біля дерева, олень – між кущами). А чому не видно ведмедя?

  • А де він спить?
  • З чого він зробив барліг?
  • А чому кажуть, що ведмідь смокче лапу?
  • А чи всі ведмеді сплять?
  • Чому ж не сплять окремі ведмеді?
  • Що ж вони їдять взимку?                                                                  '
  • Як звуть цих ведмедів?
  • Діти, зараз, поскільки звірятка поховалися, я пропоную вам побути ними (ігротерапія):

"пустотливі зайчата", "спритні зайчата"; "лихий вовк", "веселий вовк"; "білка – трудівниця", "злякана білочка"; "сердитий кабан".

 

  • Молодці, малята!

Скажіть, чому зайчик взимку біленький? Навіщо йому довгі вуха і лапи? Де він живе? Що він їсть взимку?

  • Хто з вас пригадає вірш або загадку про білочку?

Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Пухова руденька шуба
Із сосни стриба на дуба.

Хвіст у неї, як мітла,

А сама на зріст мала.

Очі сяють, як намисто,

Мов дві цяточки вогнисті.

 В лісі любить вона жити 

 Відгадайте, хто це, діти?

  • Червоняста шубка у білочки в яку пору року?
  • Яка шубка у неї взимку?
  • Чому білочка міняє шубку?
  • Який хвіст у білочки?
  • Як він їй допомагає?
  • Що допомагає білці триматись на дереві?

Білка – велика трудівниця. Скажіть, які запаси готує вона на зиму? Де вона живе? А чи їй не холодно в дуплі? Діти, кого називають "санітаром" лісу? Чому? Що їдять лось, кабан взимку?

  • Малята, складіть долоньки і, не відкриваючи їх, порахуйте горішки (логопед роздає горішки, враховуючи кількість щодо рівнів розвитку).

Білочка спить.

Білочка стрибає.

|                         Білочка заховалася.

 Білочка їсть грибок.

 Білочка знайшла шишку.

 Білочка несе горішок.

Білочка виглядає з дупла.

Білочка стрибає по дереву.

У білочки пухнастий хвіст.

–   Зараз, щоб іменинник – слон не сумував, – прочитайте йому вірші:

Стоять під снігом сосни сонно,            Сидять на соснах снігурі.                   Санчата на ставок з розгону           Скотились весело з гори.

 Шишка впала – не розбилась.
|                            Шишка в трави закотилась.

Наша Шура в ліс пішла –

Але шишку не знайшла.

Принесла вона додому –

Тільки радість, тільки втому.

  • Ось і нам настав час повертатись додому. Що ви побажаєте звірам?
  • Сідайте на килимок і в дорогу. Заплющіть очі і уявіть, над чим ми зараз пролітаємо? ( над лісом, над морем, над містом, над селом…).
    Відкривайте очі. Ось ми і в садку. Сподобалась вам наша подорож?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

0
    0
    Кошик
    Ваш кошик порожнійМагазин